ଆରବିଆଇର ନୂତନ ଡେପୁଟି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଦୌଡ଼ରେ ୮ ପ୍ରାର୍ଥୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଡେପୁଟି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ପଦ ଦୌଡ଼ରେ ଆଠ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି।  ଜାତୀୟଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟି ଜୁଲାଇ ୨୩ରେ ଏହି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାର ନେବ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠ ଡେପୁଟି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଏନ.ଏସ୍ ବିଶ୍ୱନାଥନ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ବର୍ଦ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ତିନିମାସ ପୂର୍ବରୁ  ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ।  ସେ ପ୍ରାୟ ୩୯ ବର୍ଷ ଧରି ଆରବିଆଇ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ।  ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ର ନିୟାମକ ନିଯୁକ୍ତି ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟି (FSRASC) ଏହି ପଦ ପାଇଁ ଆଠ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି।  ୨୩ ଜୁଲାଇରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାର ଦିଆଯିବ ।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସାକ୍ଷାତକାର ପରେ ମନୋନୀତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କ୍ୟାବିନେଟର ନିଯୁକ୍ତି କମିଟି ନିକଟକୁ ପଠାଯିବ।  କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର, ଆର୍ଥିକ ସେବା ସଚିବ ଏବଂ ଦୁଇ ଜଣ ସ୍ୱାଧୀନ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ FSRASC ଗଠିତ ।  ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଚାରିଜଣ ଡେପୁଟି ଗଭର୍ନର ଅଛନ୍ତି।  ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭିତରୁ, ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟିକ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏବଂ ଜଣେ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ହୋଇଥିବା ବେଳେ  ମୁଦ୍ରା ନୀତି ବିଭାଗର ଏହାର ମୁଖ୍ୟ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ତିନି ଜଣ ଡେପୁଟି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ହେଉଛନ୍ତି ବି ପି କାନୁନଗୋ, ଏମ.କେ ଜୈନ ଏବଂ ମାଇକେଲ ଦେବବ୍ରତ ପାତ୍ରା।  ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଏପ୍ରିଲ ୩, ୨୦୨୦ ରେ କାନୁନଗୋଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳକୁ ଏକ ବର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ।  ଡେପୁଟି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ପ୍ରଥମେ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ।  ତାଙ୍କୁ ପୁନଃ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ ।  ଡେପୁଟି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ମାସିକ ୨.୨୫ ଲକ୍ଷ ଦରମା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭତ୍ତା ପାଆନ୍ତି।