ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ତିଆରି କରିବ ଟାଟା, ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୮୬୧.୯ କୋଟି ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟାଟା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ୮୬୧.୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ହେବ। ଟାଟା ୮୬୫ କୋଟି ଟେଣ୍ଡର ଦାଖଲ କରିଥିବା ଲାରସେନ୍ ଏବଂ ଟୁବ୍ରୋଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ସରକାରୀ ସିଭିକ ସଂସ୍ଥାର ମୂଲ୍ୟ ୯୪୦ କୋଟି ଥିଲା।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ଆଜି ଏକ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଟେଣ୍ଡର ଖୋଲିଛି। ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଶେଷ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଏହି ନୂତନ କୋଠାକୁ ଏକ ତ୍ରିଭୁଜ ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯିବାକୁ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି |

ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗରେ ନିର୍ମିତ ବର୍ତ୍ତମାନର ସଂସଦ ଭବନଟିର ଆକାର ଗୋଲାକାର ରହିଛି । ଏହାର ମରାମତି ଏବଂ ନବୀକରଣ ପରେ କୋଠାଟି ଅନ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସରକାର ଏକ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଯଥାର୍ଥତା ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଢାଞ୍ଚା ବହୁତ ପୁରାତନ ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ ଏକ ଦୁଃଖ ଭାବର ସଙ୍କେତ ଦେଉଅଛି ।

ଏଥିସହ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଗୁଡିକର ପୁନର୍ଗଠନ ପରେ ଲୋକସଭାରେ ସଭ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଲ୍ଡିଂଗୃହରେ ଅତିରିକ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ ବୋଲି ସରକାର ବିରୋଧୀ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି।

ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ କେନ୍ଦ୍ରର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ଅଂଶ, ଯାହା ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀଦଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି ଏବଂ କୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇଛି ।