Latest Odisha News

କଟକ: ବେଆଇନ ଓଜନ ମେସିନ୍ ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ, ୨୫ଟି ମେସିନ୍ ଜବତ

କଟକ: ପୁଲିସ ଓ ଓଜନ ଓ ମାପ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ମିଳିତ ଅପରେସନ୍ କରି ସୋମବାର କଟକରେ ଓଜନ ମେସିନ୍ ତିଆରି କରୁଥିବା ଏକ ବେଆଇନ ୟୁନିଟର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କରିଛନ୍ତି। ମଧୁପାଟଣା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୂଆପାଟଣା ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଘରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତି କିମ୍ବା ଲାଇସେନ୍ସରେ ଏହି ୟୁନିଟ୍ ଚାଲୁଥିଲା।

ୟୁନିଟ୍ରୁ ଖରାପ ଓଜନ ମେସିନ୍ କିଣିଥିବା ଜଣେ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଠାରୁ ବିଭାଗକୁ ଅଭିଯୋଗ ମିଳିବା ପରେ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧିକାରୀମାନେ ଘରୁ ୨୫ଟି ଓଜନ ମେସିନ୍ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବ୍ୟବହୃତ ବିଭିନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଜବତ କରିଛନ୍ତି।

ୟୁନିଟ୍ ମାଲିକଙ୍କ ପାଖରେ ଓଜନ ମେସିନ୍ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାହା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ନଥିଲା। ସେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ସ୍ପେୟାର ପାର୍ଟସ କିଣି ଛୋଟ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ। ସେ ଓଜନ ଓ ମାପ ବିଭାଗର ଆଇନଗତ ନିୟମ ଓ ମାନଦଣ୍ଡକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଠକି ନେଉଥିଲେ।

ଚଢ଼ାଉରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ମେସିନ୍ ବିଷୟରେ ବିଭାଗକୁ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା। “ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ମାଲିକ ସ୍ପେୟାର ପାର୍ଟସକୁ ଏକାଠି କରି ତାଙ୍କ ଘରେ ମେସିନ୍ ତିଆରି କରୁଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଲାଇସେନ୍ସ କିମ୍ବା ଅଧିକାର ନଥିଲା। ତାଙ୍କ ଘରୁ ୨୫ଟି ମେସିନ୍ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଆମେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ।

ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଲିକଙ୍କ ପାଖରେ ସାଲେପୁର ଠିକଣା ପାଇଁ ବିକ୍ରୟ ଲାଇସେନ୍ସ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ବିଭାଗକୁ ନ ଜଣାଇ ନୂଆପାଟଣାକୁ ନିଜର ଉତ୍ପାଦନ କାରଖାନା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ସେ ଏକ ଅନାଧିକୃତ ଓ ବେଆଇନ ୟୁନିଟ୍ ଚଳାଉଥିଲେ। ସେ ଟିକସ ଓ ଶୁଳ୍କ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ୁଥିଲେ। ସେ ଗ୍ରାହକ ଓ ସରକାରଙ୍କୁ ଠକି ନେଉଥିଲେ। ଆମେ ତାଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ କରି ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବୁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.