Latest Odisha News

BREAKING NEWS

ସହିଦ ଅଗ୍ନିବୀର ପରିବାରକୁ କେତେ ମିଳିଥାଏ କ୍ଷତିପୂରଣ; ଉତ୍ତର ରଖିଲେ ପୂର୍ବତନ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସହିଦ ଅଗ୍ନିବୀର ପରିବାରକୁ ମିଳୁଥିବା ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ କ୍ଷତିପୂରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଦେଲେ ପୂର୍ବତନ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ଆରକେଏସ୍‌ ଭଦୌରିଆ।

ବିସ୍ତୃତ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା କାରଣରୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ଦୁଇରୁ ତିନି ମାସ ଲାଗିଥାଏ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ ଅର୍ଥରାଶି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହାୟତା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରହିଛି । ପ୍ରଥମେ ଏହା ଯୁଦ୍ଧଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଶାରୀରିକ ଆଘାତ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ତାହା ପ୍ରମାଣିତ କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳନା କରାଯାଏ ତେଣୁ ପ୍ରମାଣ କରିବା ଜରୁରୀ।

ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ଜରୁରୀ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ସବୁ ଘଟଣାର ରିପୋର୍ଟ, କୋର୍ଟ ଅଫ୍‌ ଇନ୍‌କ୍ୱାରୀ ଏବଂ ପୋଲିସ ଠାରୁ ରିପୋର୍ଟ ମିଳିବା ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶବିଶେଷ। କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବରୁ ଏସବୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରଥମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଉଚିତ୍‌।

ସାଧାରଣ ସୈନିକ ଏବଂ ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁସରଣ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ କୌଣସି ଭିନ୍ନତା ନାହିଁ ବୋଲି ଭଦୌରିଆ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ଯ କହିଛନ୍ତି, ୟୁନିଟ୍‌ରେ ଥିବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମୀମାନେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ସୂଚନା ଦେଇଥାନ୍ତି।ପ୍ରତ୍ୟେକ ୟୁନିଟ୍‌ ପ୍ରତି ଯଥେଷ୍ଟ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ।

ଏପରିକି ଯବାନ ସହିଦ ହେଲେ ବୀମା ରାଶିର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ନିକଟ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ପଇଠ କରାଯାଏ।

ଜଣେ ସାଧାରଣ ସୈନିକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୀତି ରହିଛି। କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସାଧାରଣତଃ ୨୪ କିମ୍ବା ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥରାଶି ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ସେମାନେ ପରିବାରକୁ ଭେଟି ବାକି ଅର୍ଥ କିଭଳି ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ପଚାରିଥାନ୍ତି। ସହିଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ମଧ୍ଯ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ମାର୍ଶାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିୟମିତ ସୈନିକମାନଙ୍କ ପରି ଅଗ୍ନିବୀରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦରମାର କୌଣସି ଅଂଶ ବୀମା ବାବଦରେ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୀମା ରାଶି ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବୀମା ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି।

ଜଣେ ନିୟମିତ ସୈନିକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପାଖାପାଖି ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା କଟାଯାଏ। ଆପଣ ତିନୋଟି ସେବାରେ ଏକ ଯୋଗଦାନକାରୀ ବୀମା ଯୋଜନାରେ ଅଛନ୍ତି। ସିପାହୀଙ୍କ ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଏ, ଯାହା କି ବାର୍ଷିକ ୬୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣ ବୀମା ପାଇଥାନ୍ତି । ତିନୋଟି ସେବାରେ ବୀମା ତଥ୍ୟ ଟିକେ ଅଲଗା କିନ୍ତୁ ସିପାହୀଙ୍କ ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୫୦-୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅର୍ଡର ରହିଛି । ତାହା ହେଉଛି ଯୋଗଦାନ ଭିତ୍ତିକ ।

ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନେ ବୀମା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଯୋଗଦାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କର କିଛି ହେଲେ ଭାରତ ସରକାର ବୀମା ପୈଠ କରନ୍ତି’’ ବୋଲି ଭଦୌରିଆ କହିଛନ୍ତି।

ଅଗ୍ନିବୀର ଅଜୟ କୁମାରଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବାକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଭଦୌରିଆ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣର କିଛି ଅଂଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆବଶ୍ୟକ କାଗଜପତ୍ର କାମ ସରିବା ପରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପ୍ରେସ୍ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୯୮.୩୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବୀମା । ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଥିବା ଏକ ଡିଏସପି ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ୪୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ମିଳିଥାଏ। ଏହି ଅର୍ଥ ମିଳିସାରିଛି ବୋଲି ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

ଭଦୌରିଆ କହିଛନ୍ତି, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁଲିସ ରିପୋର୍ଟ ନ ଆସେ ଏବଂ ଏହା ଏକ ‘‘ଯୁଦ୍ଧଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ’’ ମାମଲା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ନ ହୁଏ, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କଲ୍ୟାଣ ପାଣ୍ଠିରୁ ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଭଦୌରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗ୍ନିବୀର ଅଜୟ କୁମାରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଅତିରିକ୍ତ ୬୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନିକଟ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ସମୁଦାୟ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ୧.୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ। ଆଉ କିଛି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହସ୍ତାନ୍ତର ହେବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ରାଜୌରୀ ଜିଲ୍ଲାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ନିକଟରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଅଗ୍ନିବୀର ଅଜୟ କୁମାର ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ସହିଦ ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତିପୂରଣକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଯୋଗୁଁ ସରକାର ଓ ବିରୋଧୀ ପରସ୍ପରକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.