Latest Odisha News

ଘର ଚଟାଣ ସଫା କରିବାରେ ହେଉଛି ଅସୁବିଧା ? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଟିପ୍ସ

ଓଡ଼ିଶା ସମ୍ବାଦ ବ୍ୟୁରୋ: ଘର ନିୟମିତ ସଫା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବିଶେଷକରି ନିୟମିତ ଭାବେ ଚଟାଣ ସଫା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କାରଣ ଅଧିକାଂଶ ମଇଳା ଏଠାରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଚଟାଣ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ଘର ସହାୟିକା ବା ଚାକର/ଚାକରାଣୀ ନିଯୁକ୍ତ କରନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜେ ଘର ସଫା କରନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ନିଜେ ଘରର ଚଟାଣକୁ ମଧ୍ୟ ସଫା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଘରର ଚଟାଣ ସଫା କରିବା କେତେ ବଡ଼ କାମ? ଯଦି ଆପଣ ଘରର ଚଟାଣକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଫା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆଜି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ସହଜ ଉପାୟ କହିବୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଘରର ଚଟାଣର ମଇଳା ଏବଂ କଳା ଦାଗକୁ ସଫା କରିପାରିବେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରର ଚଟାଣ ସଫା କରିବାର ଉପାୟ କ’ଣ?

ବେକିଂ ସୋଡା ଘରେ ଅନେକ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ସଫା କରିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଚଟାଣକୁ ଚମକାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ବେକିଂ ସୋଡା ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ। ଏଥିପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବାଲ୍ଟିରେ ପାଣି ନିଅନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଏକ ଚାମଚ ବେକିଂ ସୋଡା ଏବଂ ଏକ ଚାମଚ ଲୁଣ ମିଶାନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପାଣି ସହିତ ପୁରା ଘରର ଚଟାଣ ପୋଛି ଦିଅ। ଏହା ଚଟାଣକୁ ଚକମକ କରିପାରେ।

ଚଟାଣକୁ ନୂଆ ପରି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଭିନେଗାର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। କାରଣ ଭିନେଗାରରେ ଅମ୍ଳୀୟ ଗୁଣ ଅଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଚଟାଣରେ ଥିବା ଦାଗରୁ ପରିସ୍କାର କରିପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ଚଟାଣକୁ ଚମକାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ମିଶ୍ରଣ ପାଇଁ ଏକ ଚାମଚ ଭିନେଗାର ପକାଇ କୌଣସି କପଡା କିମ୍ବା କ୍ଲିନର ସାହାଯ୍ୟରେ ପରିସ୍କାର କରନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଚଟାଣରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦାଗ ଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା ଭିନେଗାର ମିଶାନ୍ତୁ। ଏହା ଚଟାଣକୁ ସଫା କରିବ।

ଚଟାଣର ମଇଳା ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ନାଫଥାଲିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଘରଟି ମଇଳା ସଫା କରିବା ସହିତ ସୁଗନ୍ଧିତ ହୋଇପାରିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.