Latest Odisha News

ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଦିବ୍ୟ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ ଏହି ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିର

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ମଥୁରା, ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ କ୍ରୀଡା ସ୍ଥଳୀ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ବୃନ୍ଦାବନରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧା ରାଣୀଙ୍କ ପ୍ରେମର ଅଗଣିତ କଥା ଏବଂ କାହାଣୀ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ। ଏଥି ସହିତ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିର ଏପରି ଯେ ଏହା ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ | ବୃନ୍ଦାବନର ‘ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିର’ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏହି ମନ୍ଦିର ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ । ମନ୍ଦିରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେତିକି ଆକର୍ଷିତ କରିବ ସେତିକି ବିସ୍ମିତ ମଧ୍ୟ କରିବ । ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବୃନ୍ଦାବନରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଜଗଦଗୁରୁ କୃପାଳୁ ମହାରାଜ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧା ରାଣୀଙ୍କ ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯାହାର ନାମ ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିର ।

ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରେମ ମାସରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୭ ଫେବୃଆରୀ, ୨୦୧୨ରେ ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ମହାନ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୧୧ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ଲୋକମାନେ ଏହି ମହାନ ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିର ଦେଖିବା ପାଇଁ କାହିଁ କେତେ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସିଥାନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ରାଧରାଣୀଙ୍କ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିମା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଏହି ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିରକୁ “ଦିବ୍ୟ ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିର” ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହି ମନ୍ଦିର ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧା ରାଣୀଙ୍କ ଦିବ୍ୟ ପ୍ରେମ କାହାଣୀର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିଥାଏ ।

ବ୍ରଜ ଭୂମିରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ମନ୍ଦିରରେ ସମୁଦାୟ ୯୪ ଟି ସ୍ତମ୍ଭ ଅଛି ଯାହାକି ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ଲୀଳା ସହିତ ସଜାଯାଇଛି | ଅଧିକାଂଶ ସ୍ତମ୍ଭରେ ଗୋପୀଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତି ଅଛି | ଏହି ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିର ନିଜର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଦିବ୍ୟ ପ୍ରେମକୁ ପରିପ୍ରକାଶ କରେ । ପ୍ରେମ ମନ୍ଦିରର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏହା ଦିନରେ ଧଳା ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗରେ ଦେଖାଯାଏ । ମନ୍ଦିରରେ ଆଲୋକୀକରଣ ଏପରି କରାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରତି ୩୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ମନ୍ଦିରର ରଙ୍ଗ ବଦଳୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.