ମେ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୩ ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିବ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାରାବିଶ୍ୱ ସମେତ ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ସମାନ ଗତି ବଜାୟ ରହେ ତେବେ ମେ ମାସ ମଧ୍ୟଭାଗ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷରୁ ୧୩ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ।

ଭାରତରେ ବିଦ୍ୟମାନ ଚିକିତ୍ସା ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ୨୦୧୯ ର ତଥ୍ୟକୁ ଦେଖନ୍ତି, ସରକାରୀ, ସେନା ଏବଂ ରେଳ ବିଭାଗକୁ ମିଶାଇ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୩୨ ହଜାର ଡାକ୍ତରଖାନା ଅଛି ।

ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ ଶଯ୍ୟା ରହିଛି ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୭୦ ହଜାର । ଏଥିସହ ସେଠାରେ କ୍ଲିନିକ୍, ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ ସେଣ୍ଟର, କମ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟର ଅଛି । ମୋଟ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୧ ନିୟୁତ ଶଯ୍ୟା ଅଛି । ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୧୭୦୦୦ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଶଯ୍ୟା ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆଇସିୟୁ ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ଅଛି । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍ କ୍ରିଟିକାଲ୍ କେୟାର ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ହଜାର ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ ଅଛି । ୪୦ ହଜାର ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ କେବଳ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଖାଲି ରହିଛି।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ସହ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅତିରିକ୍ତ ୫୦ ହଜାର ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଏବଂ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଶଯ୍ୟା ସହ ୭୦ ହଜାର ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବିଳମ୍ବରେ ହେଉପଛେ ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଲେଣି ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କେବଳ କରୋନା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଗୋଟିଏ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଓଡିଶା ସରକାର ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୦୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here