Latest Odisha News

ଆପଣ ପିକନିକ୍ ଯାଉଛନ୍ତି କି? ନଜର ପକାନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ଉପରେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ନିକଟରେ ଅନେକ ପିକନିକ ଗାଡ଼ିର ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। କିଛି କୁହୁଡି ପାଇଁ ତ ଆଉ କିଛି ବେପରୁଆ ଗାଡି ଚାଳନା ଏବଂ ଆଉ କିଛି ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ହାନୀ ହେବା ସହ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏବେ ବଢ଼ୁଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଦେଖି ଓଡ଼ିଶା ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରୋସିଜିଓର (ଏସ୍ଓପି) ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ଏହି ଏସଓପିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ।

ପରମିଟ୍ ଆବଶ୍ୟକତା: ଲୋକଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କିମ୍ବା ପିକନିକ୍ ସ୍ଥାନକୁ ପରିବହନ କରିବା ପାଇଁ ଭଡ଼ାରେ ନିଆଯାଇଥିବା ବସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯାନର ମାଲିକମାନେ ଏଭଳି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଗାଡ଼ି ନିୟୋଜିତ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ଆରଟିଓ)ରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରମିଟ୍ ନେବା ଜରୁରୀ। କେବଳ ବୈଧ ଫିଟନେସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଥିବା ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ।

ଗାଡି ଯାଞ୍ଚ: ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ, କିରୋସିନ ତେଲ, ବାଣ ଇତ୍ୟାଦି ବିପଜ୍ଜନକ କିମ୍ବା ବିପଜ୍ଜନକ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ରୋକିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପିକନିକ୍ ସ୍ପଟ୍ ଏବଂ ତୀର୍ଥସ୍ଥଳ ନିକଟରେ ଯାନବାହନଗୁଡିକର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ।

ପୋଲିସ ମୁତୟନ: ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିକନିକ୍ ସ୍ପଟ୍ ନିକଟରେ ପୁଲିସ କର୍ମଚାରୀ ମୁତୟନ କରି ଯାଞ୍ଚ କରିବା ସହ ଏସ୍ଓପି ଲାଗୁ କରିବାକୁ ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜିଲ୍ଲା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବେ।

ଓଭରଲୋଡିଂ ପ୍ରତିରୋଧ: ପର୍ଯ୍ୟଟକ କିମ୍ବା ପିକନିକର ପରିବହନରେ ନିୟୋଜିତ ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଓଭରଲୋଡିଂରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ପରିବହନ ଏବଂ ପୋଲିସ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ଅନୁମୋଦିତ ଯାତ୍ରୀ ସୀମା ପାଳନ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ।

ମଦ୍ୟପାନ ଓ ଡ୍ରାଇଭିଂ: ପର୍ଯ୍ୟଟକ କିମ୍ବା ପିକନିକ୍ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପରିବହନ କରିବା ସମୟରେ ମଦ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ଚାଳକମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଗିରଫ କରାଯିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ କରାଯିବ। ଏହି ପିକନିକ ଯାତ୍ରା ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ମାଲିକ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଡ୍ରାଇଭର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ବୈଧ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ: ବୈଧ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନଥିବା ଗାଡିଗୁଡ଼ିକୁ ଅଟକ ରଖାଯିବ, ଏବଂ ମାଲିକ ଯାତ୍ରା ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଡ୍ରାଇଭର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ: ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଆଘାତ କିମ୍ବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଯାନବାହନଗୁଡ଼ିକ ମୌଳିକ ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ବକ୍ସ ବହନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ମାଲିକ ଗାଡି ଭିତରେ ନିଜ ଗ୍ରୁପର ଅତି କମରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ନମ୍ବର ପ୍ରଦାନ କରିବେ ।

ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଡ୍ରାଇଭର ସହାୟକ: ପିକନିକ୍ ସ୍ପଟ୍ ଏବଂ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା ଯାତ୍ରା ପାଇଁ, ସମସ୍ତ ଭାରୀ ମୋଟର ଯାନ (ଏଚଏମଭି)ରେ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭର ସହାୟକ କିମ୍ବା ସହାୟକ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ, ବିଶେଷକରି ବର୍ଦ୍ଧିତ ଯାତ୍ରା ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ।

ଏହି ଏସଓପି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ପିକନିକ୍ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପିକନିକ୍ ଚାଳକ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ପରିବହନ କରୁଥିବା ଯାନବାହନରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବଢ଼ାଇବାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦର୍ଶାଇଛି। ଏହି ଏସ୍ଓପିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ହ୍ରାସ କରିବା, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ଦାୟିତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପଦ୍ଧତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.