Latest Odisha News

BREAKING NEWS

କେନ୍ଦ୍ରର ଯୋଜନାକୁ ନକଲ କରି ବିଜେଡି ସରକାର ସ୍ବୟଂ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛି: ବିଜେପି

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବେକାର ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିନା ସୁଧରେ ଋଣ ଦେବା ପାଇଁ ନୂଆ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାରୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାର ନକଲ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନୀ କୌଶଳ ବୋଲି କହିଛି।

ଓଡ଼ିଶା ବିଜେପିର ମୁଖପାତ୍ର ଅନୀଲ ବିଶ୍ୱାଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋମବାର ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ୱାଧୀନ ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗ (ସ୍ୱୟଂ) ଯୋଜନା କେନ୍ଦ୍ରର କ୍ରେଡିଟ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଫର ମାଇକ୍ରୋ ଆଣ୍ଡ ସ୍ମଲ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ (ସିଜିଟିଏମଏସଇ) ଯୋଜନାର ରିମେକ୍ ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ନୁହେଁ।

ଅଣୁ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇ) ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ସିଜିଟିଏମଏସଇ ଯୋଜନାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮୫% ସୁଧ ସବସିଡି ସହିତ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଋଣ ରାଶିକୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରି ଏହି ଯୋଜନାକୁ କେବଳ ସହରାଞ୍ଚଳ ଯୁବକଙ୍କ ପାଇଁ ସୀମିତ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଯୁବକମାନେ ଏହି ସୁଯୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଶାସକ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଜଗାର ଓ ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ର ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରୁନଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

୨୦୧୯ରେ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଯୁବକଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି, ୨୦୧୪ରେ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୧ ଲକ୍ଷ ଓ ୨୦୦୯ରେ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ବିଜେଡି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ବେକାର ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପାଖାପାଖି ୫୬ ଲକ୍ଷ ବୋଲି ଦାବି କରିବା ସହ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟିର ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଶ୍ୱେତପତ୍ର ଜାରି କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.