ଗଞ୍ଜାମରେ କଣ୍ଢେଇ ନାଚ ମାଧ୍ୟମରେ କୋଭିଡ ସତର୍କ ବାର୍ତ୍ତା

ଗଞ୍ଜାମ: ନୃତ୍ୟ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତର ମାଧୁର୍ଯ୍ୟତା ଅନେକ ରହିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଲୋକ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ପଡିଥାଏ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪ ରୁ -ଅକ୍ଟୋବର ୧ ଯାଏଁ ଗଞ୍ଜାମରେ କୋଭିଡ ସପ୍ତାହ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଆଜି ତାହାର ଶେଷ ଦିନ। ତେବେ କୋଭିଡ ସପ୍ତାହର ଶେଷ ଦିନରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଭଞ୍ଜାନଗରରେ କଣ୍ଢେଇ ନାଚ ଦ୍ୱାରା କୋଭିଡ ସତର୍କତା ବାର୍ତ୍ତା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ ମଧ୍ୟ କରିଛି।

ଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ଧରି କଣ୍ଢେଇ ନାଚ କରୁଥିବା ବଦକୋଦଣ୍ଡର ମା ଜଗତଜାନାନି କଣ୍ଡେଇ ଥିଏଟର ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଗୁରୁ ଚୈତନ୍ୟ ବେହେରା (୬୩) ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ବନାରସ, ବିହାର ଭଳି ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ନିଜର ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

କୋଭିଡ ସପ୍ତାହ ଅବସରରେ, ଚୈତନ୍ୟ ଙ୍କ ଏହି ଦଳ ସାନକୋଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଲାଲସିଂହରେ କଣ୍ଡେଇ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଦୁଇ ପୁଅ ଜଗବନ୍ଧୁ (୩୫) ଏବଂ ବଳରାମ (୩୩), ଯେଉଁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କଳାରେ ମାହୀର, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଚୈତନ୍ୟଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ପିଢ଼ି ପିଢ଼ି ଧରି ସେମାନେ ଏହି କଣ୍ଢେଇ ନାଚ କରି ଆସୁଛନ୍ତି ।

“ଆମେ ୧୮ ଟି ଡ୍ୟାନ୍ସ ଷ୍ଟେପ୍ ସହିତ ଏକ ଗୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛୁ । ଗୋଟିଏ ସୋପାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ହାତକୁ ସଫା ରଖିବା, ବାରମ୍ବାର ବାରମ୍ବାର କରି ହାତ ଧୋଉଥିବା। ଯଦି ତୁମେ ଏହା କର, ତୁମେ କରୋନାକୁ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବ । ଯଦିଓ ଆମେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମନୋରଞ୍ଜନ ସହିତ ଜଡିତ, ସମସ୍ତେ କଣ୍ଢେଇ ନାଚକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି” ବୋଲି ସାନପୁଅ ବଳରାମ କହିଛନ୍ତି।

କଣ୍ଢେଇ ନାଚ ହେଉଛି ଗଞ୍ଜାମର ଏକ ପୁରାତନ ଲୋକକଳା ।