ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନରେ ଡ୍ରୋନ୍

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଦେଶରେ ଅପହଞ୍ଚ ଇଲାକାରେ ପହଂଚିବ ଡ୍ରୋନ୍ । କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହେବ ଡ୍ରୋନ୍ । ଏବେ ଏହି ଟିକା କରଣ ଅଭିଯାନକୁ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରେ ପହଂଚାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ  । ଦେଶର ଅପହଞ୍ଚ ଅଞ୍ଚଳରେ ଡ୍ରୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଟିକା ପହଞ୍ଚାଇବେ ସରକାର । କରୋନାକୁ ଅଧିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଆଣିବାକୁ ଦେଶରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର କରୋନା ଟୀକାକରଣର ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି । ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏନେଇ ଏକ ଯୋଜନା ଉପରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଅଧୀନରେ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ UAV ଅର୍ଥାତ୍ ଦେଶର ସେହି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଟିକା ବିତରଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଯେଉଁଠାରେ ରାସ୍ତା ନାହିଁ କିମ୍ବା ପହଞ୍ଚିବା କଷ୍ଟକର ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ HLL ଲାଇଫ କେୟାର ଦେଶରେ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା କିଣିବା କାମ କରୁଛି । ଏହାର ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ HLL ଇନଫ୍ରା ଟେକ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ICMR) ଦେଶର ଅପହଞ୍ଚ ଅଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ଟିକା ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଟିକା ବିତରଣ କରିବା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ।

ଆଇସିଏମଆର ମଧ୍ୟ ଏହି ଡ୍ରୋନଗୁଡିକ ଅପହଞ୍ଚ ଅଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ଟିକା ବିତରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଡ୍ରୋନଗୁଡିକ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ଯାହା ୩୫ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରିବ । ଏହା ସହ ଡ୍ରୋନ ଟି ୧୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡିପାରିବ । ତେବେ ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଟିକାକୁ ସଫଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଆଇସିଏମ୍ଆର୍ ଏକ ମାନକ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହସହ, ଆଇସିଏମଆର ମଧ୍ୟ ଅସମ୍ଭବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟିକା ବିତରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଡ୍ରୋନର ଏକ ମଡେଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ଡ୍ରୋନ୍ ଗୁଡିକ ସିଧାସଳଖ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ି ପାରିବ ଏବଂ ୪ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ସାମଗ୍ରୀ ନେଇପାରିବ । ଏହା ସହିତ ଟୀକାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଆଣି ସେଠାରୁ ଷ୍ଟେସନ କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଫେରି ଆସିବେ । ଡ୍ରୋନର ଟେକ୍ ଅଫ୍ ଏବଂ ଅବତରଣର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବ ।