ଶାନ୍ତି ମିଶନ ପାଇଁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘକୁ ୧.୫ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶାନ୍ତି ମିଶନ ପାଇଁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘକୁ ୧.୫ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛି ଭାରତ। ଭାରତ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ୨୦୨୧ ବର୍ଷ ବିଶ୍ବ ସମୁଦାୟ ପାଇଁ ଅଧିକ ସ୍ମରଣୀୟ ଏବଂ ବିଶେଷ କରି କରୋନା ମହାମାରୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ମାନବିକତାର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟ ଜରୁରୀ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଟି.ଏସ୍ ତ୍ରିମୂର୍ତ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆମେ ଏହି ପାଣ୍ଠିକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛୁ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାଣ୍ଠିର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଭାରତ ୧୫୦,୦୦୦ ଡଲାର ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ଟିଏସ୍ ତ୍ରିମୂର୍ତ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିଶ୍ବାସ କରୁ ଯେ ୨୦୨୧ ବର୍ଷ ଆମକୁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୀମା ଉପରେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥାଏ, ବିଶେଷକରି କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୁଗରେ, ଯାହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ହୋଇଥିବା ଅଗ୍ରଗତିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥିଲା। ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଆଇନର ଶାସନକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଶାସନ ଗଠନକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟରେ ମହିଳା ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ ଅଛି। କେବଳ ସୁରକ୍ଷା ସଂରଚନାକୁ ମଜବୁତ କରି ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷାକୁ ମଜବୁତ କରାଯାଏ।