ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରକୁ ଆହୁରି ସଶକ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କିମ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉତ୍ତର କୋରିଆ ନେତା କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ତାଙ୍କ ଶୀର୍ଷ ସମ୍ବୋଧନରେ ଦେଶର ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଏକ ଶୀର୍ଷ ଶାସକ ଦଳର ଏକ ସଭାରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଏଭଳି ଏକ ଦୃଢ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ବାଇଡେନ୍‌ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆସିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବାଇଡେନ୍‌ ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ କିମ ଏହା କରୁଛନ୍ତି।
ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଜ ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସୀମା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ରଖିଛି। ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ରେ, ହାନୋଇରେ କିମ ଏବଂ ବିଦାୟ ନେଉଥିବା ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଣବିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା। ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଉପରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଚୁକ୍ତିନାମା ହୋଇ ନାହିଁ।
ସରକାରୀ କୋରିଆ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ୱାର୍କର୍ସ ପାର୍ଟି କଂଗ୍ରେସର ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ କୋରିଆର ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରତିରୋଧକୁ ଦୃଢ କରି ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସେନା ଗଠନ ପାଇଁ ଆମକୁ ସବୁକିଛି କରିବାକୁ ହେବ। ବାଇଡେନ୍‌ ନାଁ ନନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଆରପି ପ୍ରତି ଆମର ନୀତିର ପ୍ରକୃତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେବେ ବଦଳିବ ନାହିଁ।