ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ୨ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌; ଇଥିଓପିଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯଦି ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ମାସେ ନୁହେଁ କି ଦୁଇ ମାସ ନୁହେଁ ଏକାବେଳେ ୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଭଳି କଠୋର ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଥିବା ଦେଶର ନାମ ହେଉଛି ଇଥିଓପିଆ। ଏହା ସହିତ ନୂଆ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ଜରିମାନାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।
ଇଥିଓପିଆ ଆଫ୍ରିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶ। କରୋନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କଡା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଥିଓପିଆରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା କଡା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ତିନିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ଟେବୁଲରେ ବସିବା ମନା ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ଇଥିଓପିଆ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକେ ବଡ଼ ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଲୋକମାନେ ସଚେତନ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ କରୋନା ନଥିବା ପରି ଜୀବନଯାପନ କରୁଛନ୍ତି। ଇଥିଓପିଆର  ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଆ ଟେଡେସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ସଜାଗ ନ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ରୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଏହା ଦେଶ ପାଇଁ ବିପଦ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।
ସରକାରୀ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଫ୍ରିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯୧ ହଜାର ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୧୪୦୦ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।
ଇଥିଓପିଆ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ ଏବଂ ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖିାଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଇଥିଓପିଆର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୧ କୋଟି ୫୮ ଲକ୍ଷ।