ଦରିଆପାରିରେ ରଥଯାତ୍ରା, କରୋନା କଟକଣା ଭିତରେ ସମ୍ପନ୍ନ

ଆମେରିକାର କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ଶ୍ରୀଜିଙ୍କ ଘୋଷଯାତ୍ରା । ଫ୍ରେମଣ୍ଟ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରରେ କରୋନା କଟକଣା ଭିତରେ ନିରାଡମ୍ବର ଭାବରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍ଗ ରଥଯାତ୍ରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଜୁନ୍ ୨୭ ତାରିଖରେ ରଥଯାତ୍ରା ଓ ଜୁଲାଇ ୪ ତାରିଖରେ ବାହୁଡ଼ା ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରତିବର୍ଷ ରଥଯାତ୍ରାରେ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଚଳିତବର୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ ଉତ୍ସବ ଫିକା ପଡ଼ିଥିଲା ।

ମାତ୍ର ୨୦ ଜଣ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିତରେ ହୋଇଥିଲା ରଥଯାତ୍ରା । ସମସ୍ତେ ମାନିଥିଲେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ଓ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିଥିଲେ । ଯେଉଁମାନେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ପାରିନଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସିଧାପ୍ରସାରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲା । ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ପାଖାପାଖି ସାତ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜଗନ୍ନାଥ ଭକ୍ତ ଟିଭି, ମୋବାଇଲ୍ ଓ ଲାପଟପ ଯୋଗେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଏହି ମହାନ ଯାତ୍ରାରେ ନିଜରୁ ସାମିଲ କରିଥିଲେ ।

କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଭିତରେ ରଥଯାତ୍ରାର ସମସ୍ତ ବିଧି, ପରମ୍ପରା ଓ ରୀତିନୀତି କରାଯାଇଥିଲା । ଶ୍ରୀଜିଉମାନଙ୍କର ପହଣ୍ଡି, ଛେରା ପହଁରା ଓ ରଥଟଣା କାର୍ଯ୍ୟ ସୁରୁଖୁରୁରେ ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇଥିଲା । ଏସବୁ କାମରେ ମାତ୍ର ୨୦ ଜଣ ଭକ୍ତ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ସେହିପରି କଟକଣା ଭିତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହୁଡ଼ା ଯାତ୍ରା, ସୁନାବେଶ ଓ ନିଳାଦ୍ରୀ ବିଜେ ।

ଫ୍ରେମଣ୍ଟ ମନ୍ଦିରରେ ଦୀର୍ଘ ୨୬ ବର୍ଷ ହେବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ଆସୁଛି ରଥଯାତ୍ରା । ତେବେ ଚଳିତବର୍ଷ କରୋନା ଯୋଗୁ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ସମସ୍ତେ ରଥଯାତ୍ରା ଦେଖିଲେ । ଘରେ ରହି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ରଥଯାତ୍ରାରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରିଥିଲେ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ । ଜଗତର ନାଥଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଭିକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଏ ଦିଗରେ ସମସ୍ତେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଓ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଫ୍ରେମଣ୍ଟ ମନ୍ଦିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ।