Latest Odisha News

ପୋଖରାନ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ ସହିତ ରହିଛି ଏହି ତିନି ଭାରତରତ୍ନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭରତ ରତ୍ନ ହେଉଛି ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ସମ୍ମାନ। ଯଦିଓ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହା ମାତ୍ର ୫୩ ଜଣଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଏପରି ଚାରିଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଜାତୀୟ ସେବା ତଥା ବୀରତ୍ୱର ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ଜଡିତ ରହିଛନ୍ତି। ଯାହାକି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତର ଗର୍ବକୁ ବଢାଇଥିଲେ। ଆମେ ୧୧ ଏବଂ ୧୩ ମଇ ୧୯୯୮ରେ ରାଜସ୍ଥାନର ପୋଖରାନ୍ ଠାରେ ହୋଇଥିବା ପରମାଣୁ ବୋମା ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସହିତ ଜଡିତ ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ

ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବ୍ଦୁଲ କଲାମ
ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ପ୍ରଥମ ନାମ ହେଉଛି ମିସାଇଲ୍ ମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ମହାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମଙ୍କ ନାମ। ସେମାନେ ୧୯୭୪ରେ ମୂଳ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଜଡିତ ଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୯୮ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ, ସାଂଗଠନିକ, ବୈଷୟିକ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ୧୯୯୭ରେ ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ
ଯେତେବେଳେ ୧୧ ଏବଂ ୧୩ ମଇ ୧୯୯୮ରେ ରାଜସ୍ଥାନର ପୋଖରାନରେ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଥିଲେ। ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ଏତେ ଗୁପ୍ତ ଭାବରେ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଆମେରିକାର ଉପଗ୍ରହଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ 2015 ରେ ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ପାମୁଲପର୍ଥି ଭେଙ୍କଟ ନରସିଂହା ରାଓ
୧୧ ଏବଂ ୧୩ ମଇ ୧୯୯୮ରେ ଯେତେବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନର ପୋଖରାନ୍ ଠାରେ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାମୁଲାପାର୍ଟି ଭେଙ୍କଟ ନରସିଂହ ରାଓ କରିଥିଲେ, ଯିଏକି ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ସେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ଜୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ୨୦୨୪ ମସିହାରେ ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.