ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଆପ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ: ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଁଚିଲା ୬୯୪୦ ଆପ୍ ତାଲିକା , ୧୧୫୫ ହେଉଛି ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଆପ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିବା ପରେ ଭାରତ ସରକାର ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଇଣ୍ଡିଆ ଆପ୍ ଇନୋଭେସନ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଅଟଳ ଇନୋଭେସନ୍ ମିଶନ୍ ସହ ସହଭାଗିତାରେ NITI ଆୟୋଗ ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଲ୍ଫ ରିଲାଏଣ୍ଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନୋଭେସନ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ଯାହା ଅଧୀନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍, ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଏବଂ ଫଟୋ-ଭିଡିଓ ଏଡିଟିଂ ଆପ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଧୀନରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରସ୍କାର ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଏହି ଆହ୍ୱାନର ମନ୍ତ୍ର ହେଉଛି ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଫର୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ୱାର୍ଲ୍ଡ’।

ସରକାର ୬,୯୪୦ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି:
ଏହି ଆହ୍ଵାନ ଅଧୀନରେ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୬,୯୪୦ ଆପ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩,୯୩୯ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ୩,୦୦୧ ଏକ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ଜଡିତ। ଯୋଗାଯୋଗ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ଆଇନ ଏବଂ ନ୍ୟାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଟୁଇଟ୍ କରି ଏହା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଟୁଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ୬,୯୪୦ ଏଣ୍ଟ୍ରି ମଧ୍ୟରୁ ୧,୧୪୦ ଆପ୍ ବ୍ୟବସାୟ, ୯୦୧ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା, ୧,୦୬୨ ରୁ ଇ-ଲର୍ନିଂ, ୧,୧୫୫ ସୋସିଆଲ୍ ନେଟୱାର୍କିଙ୍ଗ୍, ୩୨୬ ଖେଳ, ୬୬୨ ଅଫିସ୍ ଏବଂ ଘରୁ କାମ, ୨୩୭ ସମ୍ବାଦ, ୩୨୦ ମନୋରଞ୍ଜନ ଏବଂ ୧,୧୩୫ ଅନ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀ ଅଟେ | ।

କେବଳ ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ସରକାର ଏହି ଆହ୍ବାନ ପାଇଁ ୨୬ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ତାରିଖ ୧୮ ଜୁଲାଇ ଥିଲା | ଜୟପୁରର ସରଭ ୱେବ୍ସ, ହାଇଦ୍ରାବାଦର ପିପୁଲ୍ସ ଲିଙ୍କ ଏବଂ କେରଳର ଟେକ୍ଜେଣ୍ଟସିଆ ସମେତ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ତିନୋଟି କମ୍ପାନୀ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରେ ଜିତିଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଗାଜିଆବାଦର ଆରିଆ ଟେଲିକମ୍, ଜୟପୁରର ଭିଡିଓମିଟ୍, ଦିଲ୍ଲୀର ଭାକସେଟୁ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇର ଜୋହୋ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।