Latest Odisha News

ପିଏଫଆଇ ଉପରେ ରେଡ୍, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଡୋଭାଲଙ୍କ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ‘ପପୁଲାର୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ବା ପିଏଫଆଇ ଉପରେ ଏନଆଇଏ, ଇଡି ଏବଂ ୧୩ଟି ରାଜ୍ୟର ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରିବା ପରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଅଧିକାରୀ।

ପିଏଫଆଇ ଏବଂ ଏହାର ଅନୁବନ୍ଧିତ ସଂଗଠନ ଏସଡିପିଆଇ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ ସମୟରେ କେଉଁ ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କ’ଣ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ଏନେଇ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ସାରା ଦେଶରେ ପିଏଫଆଇ ଉପରେ ରେଡ୍ ଚାଲିଛି ଅନ୍ୟପଟେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଇଙ୍ଗିତ କରୁଛି ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି।

ଗୁଇନ୍ଦା ସୂଚନାକୁ ଆଧାର କରି ସକାଳୁ ଦେଶର ୧୩ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ପିଏଫଆଇର ସଭାପତିଙ୍କ ସମେତ ୧୦୬ ଜଣଙ୍କୁ ଏନଆଇଏ ଗିରଫ କରିଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ତଥା ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ବିଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୁତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଉସୁକାଇବା ଏକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରୁଥିଲେ।

ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ସଂଗଠନ ବିରୋଧରେ କ’ଣ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ସେନେଇ ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସଂଗଠନ ନିଜକୁ ଜଣେ ଧାର୍ମିକ ତଥା ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଭାବରେ କହୁଛି । କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ଅନେକ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଉଗ୍ରବାଦୀ ଘଟଣା ସହ ଏହାର ଲିଙ୍କ ଥିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଉଦୟପୁରରେ କହ୍ନେୟାଲାଲ ଏବଂ ଅମରାବତୀରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ଏହି ସଂଗଠନର ନା ତଦନ୍ତ ବେଳେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ତେବେ ପିଏଫଆଇ ଏଥିରେ ସାମିଲ ନଥିବା କହିଛି।

ଆଜି ସକାଳେ ହୋଇଥିବା ରେଡରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୨ ଜଣଙ୍କୁ କେରଳରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ୨୦-୨୦ ଜଣ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, କାତାର, କୁଏତ, ତୁର୍କୀ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ପରି ପଶ୍ଚିମ ଏସୀୟ ଦେଶରୁ ପିଏଫଆଇକୁ ପାଣ୍ଠି ଆସୁଛି ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି। ଏହି ପାଣ୍ଠି ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ତଥା ଲୋକଙ୍କୁ ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.