ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି; ଦେଶକୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ସଙ୍ଗରୋଧରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ

In multiple messsages, Joe Biden warns Beijing over expansionism

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନୂତନ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସମୟରେ ବାଇଡେନ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, କରୋନାର ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ବାଇଡେନ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାରେ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ସଙ୍ଗରୋଧରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପରୀକ୍ଷାର ନକାରାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଆମେରିକାକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଆଦେଶ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବସ୍ ଏବଂ ଟ୍ରେନରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ଏହି ଆଦେଶ ପୂର୍ବରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ଆମେରିକାରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ବାଇଡେନ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଶପଥ ପୂର୍ବରୁ ବାଇଡେନ କରୋନା ଉପରେ ନିଜର ରଣନୀତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଏଥି ସହିତ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ବିମାନବନ୍ଦର, କମର୍ସର ବିମାନ, ଟ୍ରେନରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ସମସ୍ତ ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।