Latest Odisha News

ସମ୍ବିଧାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆଜି ସମ୍ବିଧାନର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଉଛନ୍ତି: କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ସୁଦର୍ଶନ ତ୍ରିବେଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମ୍ବିଧାନ ବଦଳାଇଥିବା ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ସୁଦର୍ଶନ ତ୍ରିବେଦୀ ଦୃଢ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଦେଶକୁ କହିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଯେ କେଉଁ ସମୟରେ ଦେଶର ସମ୍ବିଧାନ ବିପଦରେ ପଡିଥିଲା ​​ଏବଂ କେତେଥର ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା। ସୁଦର୍ଶନ ତ୍ରିବେଦୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅନୁଷ୍ଠାନ ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍, କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ କିଏ ଜାତୀୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦ ଗଠନ କରିଛି? ଏହା ଦ୍ୱାରା ସମ୍ବିଧାନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇ ନାହିଁ କି?

BjdElectrycity

ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସୁଦର୍ଶନ ତ୍ରିବେଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ବିଦେଶୀ ଅତିଥି ଆସନ୍ତି, ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭେଟନ୍ତି। ଏପରି କାହିଁକି? ଏହା ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଥିଲା କି? ଏହି ସମୟରେ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାବା ସାହେବ ଆମ୍ବେଦକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧାର୍ମିକ ଭିତ୍ତିରେ କୌଣସି ସଂରକ୍ଷଣ ହେବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଏହାକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନର ୪୨ତମ ସଂଶୋଧନ ସମୟରେ ୪୦ଟି ଧାରା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ୧୪ଟି ଧାରା ନୂତନ ଭାବରେ ଯୋଡା ଯାଇଛି। ଏହା କିଏ କଲା ?

ଗତଥର ଭଳି ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିରୋଧୀମାନେ ହାରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସୁଦର୍ଶନ ତ୍ରିବେଦୀ କହିଛନ୍ତି। ୪୦୦ ପାରର ସ୍ଲୋଗାନ୍ ସତ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୪ କିମ୍ବା ୨୦୧୯ ହେଉ, ଉଭୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦାବି କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସତ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ପୁଣିଥରେ ଆମର ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ୨୦୨୪ ରେ ସଠିକ୍ ପ୍ରମାଣିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ସୁଦର୍ଶନ ତ୍ରିବେଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଆକଳନକୁ ନେଇ କୌଣସି ସର୍ବସମ୍ମତତା ନାହିଁ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ୧୫୦ କୁହନ୍ତି, ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ୧୪୦, ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ୧୮୦, ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ୨୦୦ ପାଖାପାଖି ଏବଂ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ୨୩୦ କୁହନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏକାକୀ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ, ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମଧ୍ୟ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବିଜେପିର କେବଳ ଜଣେ ନେତା, ଗୋଟିଏ ଧାରଣା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ହିଁ ସଂଖ୍ୟା ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.