Latest Odisha News

ମୋଟାପଣ ଦୂର କରେ କଳା ଜିରା….

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବରଦାନ ସଦୃଶ କଳା ଜିରା । ପ୍ରାୟେ ସମସ୍ତେ ଘରେ ଘରେ ରୋଷେଇରେ କଳା ଜିରା ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି । ସାଧାରଣ ଜିରା ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ । କଳାଜିରା କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢ଼ାଏ ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଅନୁସାରେ, ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏଥିସହ ଏହା ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

– ଯେତେବେଳେ ହଜମ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ, ଶରୀରରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଚର୍ବି ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏହାର ଜମା ହେତୁ ଶରୀରର ଓଜନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ କଳା ଜିରା ଚର୍ବିକୁ ତରଳିଯାଏ ଓ ଏହାକୁ ଅନ୍ତନଳୀରେ ବାହାର କରିଦିଏ।

– କଳା ଜିରା ପାଣି ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ମଜବୁତ କରେ  । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଥଣ୍ଡା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଥାଏ, ତେବେ କଳା ଜିରା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଆରାମ ମିଳିଥାଏ। ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା କାଶ, ବ୍ରୋଙ୍କାଇଟିସ୍ ଏବଂ ଆଲର୍ଜି ଭଳି ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ରୋଗ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।

– ତେଲିଆ ଖାଦ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଗ୍ୟାସ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। କଳା ଜିରା ପାଣି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇପାରେ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କ ମେଟାବୋଲିଜିମକୁ ମଜବୁତ କରେ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.