Latest Odisha News

ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ି: ୧୪ ଜଣ ପିଲା ଓ ୨ ଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଦୁର୍ଘଟଣା ପାଇଁ ଦାୟୀ କିଏ?

ଭଦୋଦରା: ଗୁଜରାଟର ଭଦୋଦରା ଜିଲ୍ଲାର ହରନି ହ୍ରଦରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ି ଯିବାରୁ ୧୪ ଜଣ ପିଲା ଓ ୨ ଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ପଟେଲ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନେ ବୋଟିଂ କରିବାକୁ ହ୍ରଦକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ କିଏ ଦାୟୀ ଓ କାହା ଅବହେଳାରେ ଏତେ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି?

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଡଙ୍ଗାରେ ମୋଟ ୨୬ ଜଣ ଥିଲେ। ଏଥିରେ ସ୍କୁଲ ପିଲା ଓ ଶିକ୍ଷକ ସାମିଲ ଥିଲେ। ସମସ୍ତେ ନ୍ୟୁ ସନରାଇଜ୍ ସ୍କୁଲର ଥିଲେ। ଡଙ୍ଗାରେ ୧୬ ଜଣ ପିଲା ବସିବାର କ୍ଷମତା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୨୬ ଜଣ ପିଲା ବସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅବହେଳାର ଆକଳନ କରାଯାଇପାରିବ। ପିଲାମାନେ ପିକନିକ୍ ପାଇଁ ହରନି ହ୍ରଦକୁ ଆସିଥିଲେ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ କେହି ଲାଇଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟ୍ ପିନ୍ଧି ନଥିଲେ। ଯଦି କେହି ଲାଇଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟ୍ ପିନ୍ଧିଥାନ୍ତେ ତେବେ ଏତେ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିନଥାନ୍ତା। ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ଦାୟୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ କେୟୁର ରୋକାଡିଆ କହିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଆହତଙ୍କ ଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରିଛନ୍ତି। ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ଆହତଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରଭାବିତଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭବ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି।

ଦୁର୍ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହରନି ହ୍ରଦରେ ପିଲାଙ୍କ ବୁଡ଼ିଯିବା ଘଟଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ। ରିଲିଫ୍ ଓ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ପୀଡ଼ିତଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଟେଲ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଭଦୋଦରା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ତଦନ୍ତ କରି ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଭଦୋଦରା ସାଂସଦ ରଞ୍ଜନବେନ୍ ଧନଞ୍ଜୟ ଭଟ୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଡଙ୍ଗାରେ କ୍ଷମତାଠାରୁ ଅଧିକ ପିଲା ବସିବା ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.