ବ୍ରାଜିଲ୍‌ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦାବି; କରୋନା ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍‌ ଟିକା ମାତ୍ର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟିକା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକାଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ନଜର ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ର କରୋନା ଟିକା ନେଇ ବ୍ରାଜିଲ ଏକ ବଡ଼ ଦାବି କରିଛି। ବ୍ରାଜିଲର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଟିକା କରୋନା ବିରୋଧୀ ଲଢେଇରେ ମାତ୍ର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ବ୍ରାଜିଲରେ ଚାଇନାର ସିନୋଭାକ୍ ବାୟୋଟେକ୍ ଟିକା ସହ ଜଡିତ ଏକ ନୂତନ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଚଳନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ନୂତନ ତଥ୍ୟରେ, ଟିକାକରଣର ଦକ୍ଷତା ହାର ମାତ୍ର ୫୦.୪ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।
ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ଟିକାକରଣର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଟିକା ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, କରୋନା ଟିକା ର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ଲୋଡିଥିଲା। ଚୀନ୍ ଟିକାକରଣର ସର୍ବଶେଷ ଫଳାଫଳ ବ୍ରାଜିଲ ପାଇଁ ଏକ ନିରାଶାଜନକ କାରଣ ବ୍ରାଜିଲ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଟିକା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଟିକା ବାଛିଛି।
ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ରାଜିଲ ପାଇଁ ରଣନୀତି ସହଜ ହେବ ନାହିଁ। ବ୍ରାଜିଲର ସିନୋଭାକ୍ ଟିକା ସହଭାଗୀ ବୁଟାଣ୍ଟନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନୂତନ ତଥ୍ୟକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାକୁ କହିଛି। ଏହି ଚାଇନିଜ୍ ଟିକା ର ନାମ ହେଉଛି କରୋନାଭ୍ୟାକ୍। ବୁଟାଣ୍ଟନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ବ୍ରାଜିଲ୍ ହେଲ୍‌ଥ ରେଗୁଲେଟରକୁ ଏହି ଟିକାକରଣର ନୂତନ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ଏହାର ପ୍ରଭାବ ହାର ୫୦.୪ ପ୍ରତିଶତ ଦର୍ଶାଇଥିଲା।