ଅକ୍ଟୋବରରେ ହୋଇଥିବା ମୁମ୍ବାଇର ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍‌ ପଛରେ ରହିଛି ଚୀନ୍‌ର ହାତ!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଲଦାଖର ଗାଲଭାନ୍ ଘାଟିରେ ଚୀନ୍‌ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାର ପ୍ରାୟ ୧୦ ମାସ ପରେ ସୀମାରେ ଥିବା ଉତ୍ତେଜନାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଦୁଇ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟାର ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ହୋଇଥିଲା ଯାହାପରେ ସେମାନେ ଏଥିରୁ ଓହରିଯାଇଥିଲେ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ରେ ଲଦାଖ ଠାରୁ ୧୫୦୦ ମାଇଲ ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ମୁମ୍ବାଇରେ ହଠାତ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କାଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍‌ ହେତୁ ସମଗ୍ର ମୁମ୍ବାଇ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ତେବେ କିଛି ଘଣ୍ଟାର ଉଦ୍ୟମ ପରେ ଏଠାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ପୁଣି ଥରେ ଟ୍ରାକରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଘଟଣା ଏକ ସାଧାରଣ ଘଟଣା ନୁହେଁ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁମ୍ବାଇରେ ହୋଇଥିବା ସେହି ବ୍ଲାକ୍ ଆଉଟ୍ ବିଷୟରେ ଏକ ନୂଆ ଗୁମର ଫିଟିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏହି ଘଟଣା ପଛରେ ଚୀନ୍‌ର ହାତ ରହିଛି। ସେ ତାଙ୍କ ହ୍ୟାକରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭାରତରେ ବ୍ଲାକଆଉଟ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଚାଇନିଜ୍ ହ୍ୟାକସ୍‌ର୍ମାନେ ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟତୀତ ଭାରତର ପାୱାର ଗ୍ରୀଡରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାୱାର ଗ୍ରୀଡ କର୍ପୋରେସନ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଚୀନ୍ ଏହି ସବୁ କରିଛି। ମୁମ୍ବାଇରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କାଟ୍‌ ଏହାର ପରିଣାମ ଥିଲା। ଏହି ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ଯେ ଯଦି ସେ ସୀମାରେ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହା ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ବ୍ଲାକ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ।

ଚୀନ୍‌ର ଏହି ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲା ଯେ ଏହା ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ପାୱାର୍ ଗ୍ରୀଡ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ପାରିବ। ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିବା ସମୟରେ ଚାଇନାର ମାଲୱେୟାର ଭାରତରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ସିଷ୍ଟମରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଥର୍ମାଲ୍ ପାୱାର୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଏବଂ ହାଇ ଭୋଲଟେଜ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ସବଷ୍ଟେସନ୍।