ଆମେରିକା: ଏବେ ବି ପରାଜୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପ୍‌

ୱାଶିଂଟନ୍: ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଆମେରିକାର ନବ ନିର୍ବାଚିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପରାଜୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସେ ଏହି ପଦରେ ଜାରି ରହିବେ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ବ୍ୟୟବହୁଳ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେ ଠକେଇ ଏବଂ ଅସଦାଚରଣ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏଭଳି ଠକେଇକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କୁ ବିଜେତା ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି। ସେ ୫୩୮ ନିର୍ବାଚନୀ କଲେଜ ଭୋଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୨୭୦ ରୁ ଅଧିକ ପାଇଛନ୍ତି।

କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତରର ସରକାରୀ ଆରମ୍ଭକୁ ଟ୍ରମ୍ପ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ହାର ମାନି ନାହାଁନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପ ଅଭିଯାନ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଠକେଇ ମାମଲା ଦାୟର କରିଛି, କିନ୍ତୁ ସେତେଟା ସଫଳତା ହାସଲ କରି ନାହିଁ। ଏହି ମକଦ୍ଦମାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାରଜ ହୋଇଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ହ୍ବାଇଟ୍‌ ହାଉସରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଶାସନ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେୟାର ବଜାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥିତିକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେନା ପୁନଃନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେ କାହିଁକି ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କୁ ଦଳର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସଭାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି? ଏହି ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ, ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସରକାର କିଏ? କାରଣ ଆମେ ସେହି ସୁଇଙ୍ଗ୍ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଜିତିଥିଲୁ ଯେଉଁଠି ଭୁଲ୍ ଘଟଣା ଘଟୁଥିଲା। ତେଣୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସରକାର କିଏ ହେବ ତାହା ଆମକୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଯାହାର ସରକାର ଅଛି ସେ ଉପକୃତ ହେବେ। ବାସ୍ତବରେ ବିଜ୍ଞାନ, ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଲ୍ୟାବ ଟେକ୍ନିସିଆନମାନଙ୍କ ସହିତ ଆମେ କରିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ। ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ।