Latest Odisha News

ଡିଆରଡିଓ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ହାଲୁକା ବୁଲେଟପ୍ରୁଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟ୍ ନିର୍ମିତ

କାନପୁର: କାନପୁରସ୍ଥିତ (DRDO) ବା ଡିଫେନସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ ବିକଶିତ କରିଛି ହାଲୁକା ବୁଲେଟପ୍ରୁଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟ୍ । ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ର ଏକ ୟୁନିଟ୍ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ହାଲୁକା ବୁଲେଟପ୍ରୁଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟ୍ ବିକଶିତ କରିଛି। ଏହି ଜ୍ୟାକେଟ୍ ଏକ ନୂତନ ଡିଜାଇନ୍ ପଦ୍ଧତି ଉପରେ ଆଧାରିତ, ଯେଉଁଠାରେ ନୂତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଆଧୁନିକ ଉତ୍ପାଦନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ଏହି ଜ୍ୟାକେଟକୁ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ର ଟର୍ମିନାଲ୍ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟୋରୀ (TBRL) ରେ ସଫଳତାର ସହିତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହି ଜ୍ୟାକେଟ୍ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଡିଆରଡିଓ ଏହି ନୂତନ ବିକଶିତ ଜ୍ୟାକେଟକୁ ଦେଶର ହାଲୁକା ବୁଲେଟପ୍ରୁଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିଛି। ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ, ଏହି ଜ୍ୟାକେଟରେ କିଛି ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାର ଓଜନ ପୂର୍ବର ଜ୍ୟାକେଟ୍ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଅଟେ। ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପରେ ଏହା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିପଦ ସ୍ତର ୬ରୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରି ପାରିବ। ଏହି ଜ୍ୟାକେଟ୍ ଅନେକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଗୁଳିକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିପାରିବ। ଏହି ଜ୍ୟାକେଟ୍ ଡିଆରଡିଓର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସାମଗ୍ରୀ ଓ ଷ୍ଟୋର ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କାନପୁର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବୁଲେଟପ୍ରୁଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟ୍ ୭.୬୨ X ୫୪ R API ଗୁଳିରୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନୂତନ ବୁଲେଟ୍ ପ୍ରୁଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟ୍ ଏପରି ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି ଯେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର କର୍ମୀମାନେ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିବା ସହଜ ହେବ। ନୂଆ ବୁଲେଟ୍ ପ୍ରୁଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟର ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ଡିଆରଡିଓଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ଜ୍ୟାକେଟଗୁଡ଼ିକର ଓଜନ ବହୁତ ଓଜନ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ହାଲୁକା ଜ୍ୟାକେଟ ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.