Latest Odisha News

ମିଥ୍ୟା ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ ଅଭିଯୋଗ, ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରେ ଆଉ ଜଣେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ତଥା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁରେ ଆସିଲା ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ । ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ବାଚନରେ ନିଜ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ନେଇ ମିଥ୍ୟା ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି।
କଂଗ୍ରେସର ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ, ୨୦୦୪ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ୪ଟି ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ୩ ପ୍ରକାର ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା । ୨୦୦୪ ନିର୍ବାଚନରେ ୧୯୭୨ରେ ମାଟ୍ରିକ ପାସ୍ କରିଥିବା ନେଇ ସତ୍ୟପାଠରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ସେହିପରି ୨୦୦୯ ଓ ୨୦୧୪ରେ ୧୯୩୭ରେ ମାଟି୍ରକ୍ ପାସ ହୋଇଥିବା ନେଇ ସତ୍ୟାପାଠରେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ । ହେଲେ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ୧୯୭୩ରେ ଅଷ୍ଟମ ପାସ୍ କରିଥିଲେ ବୋଲି ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା ସତ୍ୟପାଠରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବା ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ନିଶିକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।
ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୮ ଜାନୁଆରିରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଏସପିଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଯାଂଚ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଏସପି  ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ବୀରମହାରାଜପୁର ଥାନା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ ନ କହି ଅଦାଲତ ଅବମାନନା କରିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିିଛି । ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଭଳି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାହିଁକି ଚୁପ୍ ବସିଛନ୍ତି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି । ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଫୌଜଦାରୀ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନିଶିକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.