ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଏସକେଏମ୍ ନେତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ ସ୍ଥଳରେ ବ୍ୟାରିକେଡିଂ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସର୍ବଦା ଉଚ୍ଚରେ ରହିଥିବାରୁ ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାରେ ଥିବା ସଂଯୁକ୍ତ କିସାନ୍ ମୋର୍ଚା (ଏସକେଏମ୍) ନେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ନିରାପତ୍ତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଏହି କୃଷକ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କ ନାଁରେ ଏଫ୍ଆଇଆର ଦାଏର୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ନୋଟିସ୍ ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଛି।

ବିଗତ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନିୟମିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଏବଂ “ବାହ୍ୟ ଲୋକ” ପାଇଁ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବା ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାରୁ ସେମାନଙ୍କର “କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ” କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ କୃଷକ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି।

ଏକ “ବିକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ” ଖୋଜିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ସୁରକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ସମୟରେ କୃଷକ ନେତାମାନେ ସାକ୍ଷାତ କରିପାରିବେ।

ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାରେ ଥିବା ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଇସ୍ପାତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଗତ ଦୁଇମାସ ଧରି କୃଷକ ନେତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରହିଆସିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ୩-୪ ଜଣ ପୁରୁଷ ସେଠାରେ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି।

ତେ‌େ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାହ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ପୋଲିସ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘେରାଉ ହେବାର ଚିନ୍ତା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।