Latest Odisha News

BREAKING NEWS

କାଜୁକୁ ଟକ୍କର ଦେଉଛି ରସୁଣ, ଦର ୬୦୦ ପାର୍, ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ମିଳିବ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆକାଶ ଛୁଆଁ ରସୁଣ ଦର । କିଲୋ ପିଛା ଦର ୬ଶହ ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଲାଣି । ଏହି ଚଢା ଦରକୁ ନେଇ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ଖାଉଟି । ରୋଷେଇ ଶାଳାରୁ ରସୁଣ ଉଭାନ ହୋଇଛି । ରସୁଣ ବିନା ରୋଷେଇ କରିବାକୁ ପଡୁଥିବାବେଳେ କମିଛି ରସୁଣ ଚାହିଦା । ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଯେ ରସୁଣର ମୂଲ୍ୟ କାଜୁ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛି । ଛତିଶଗଡର ବୈକୁଣ୍ଠପୁର ଏବଂ ମନେନ୍ଦ୍ରଗଡ ଚିରମିରୀ, ଖଡଗୱାନ ସମେତ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ରସୁଣ ୪୦୦ ରୁ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

BjdElectrycity

ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ରସୁଣ ୨୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ନୂଆ ରସୁଣ ଆସିବା ପରେ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ୬୦୦ ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି | ଖାଦ୍ୟର ସ୍ଵାଦ ବଢଉଥିବା ରସୁଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ଲୋକମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ରସୁଣର ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ କାଜୁ ବାଦାମର ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନନ୍-ଭେଜ୍ ପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମଟନ୍ ଠାରୁ ମହଙ୍ଗାରେ ରସୁଣ କିଣିବାକୁ ପଡୁଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ରସୁଣ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୧୫୦ ରୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ରସୁଣ ଋତୁରେ ନଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମୂଲ୍ୟ କେବେ କେବେ ବଢୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏଥର ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ରସୁଣ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ପ୍ରାୟ ୪୨୧ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି | ଏହି କାରଣରୁ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଗତ ଶନିବାର ଠାରୁ ନୂଆ ରସୁଣ ବଜାରରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ନୂଆ ରସୁଣର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆକାଶଛୁଆଁ ହେଉଛି। ହୋଲସେଲରମାନେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ପ୍ରାୟ ୩୫୦ ଟଙ୍କା ପାଉଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ନୂତନ ରସୁଣର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୪୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଫେବୃଆରୀ ପରେ ରସୁଣର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.