Latest Odisha News

ସ୍ପେଶରେ ବି ଚାଷ ହୋଇପାରିବ ପନିପରିବା, କିନ୍ତୁ ଖାଇପାରିବେନି ଆପଣ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପରୀକ୍ଷଣ ଜାରି ରଖିଛି | ସେହି ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମହାକାଶରେ ପନିପରିବା ଚାଷ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, ଏଠାରେ ସାଲାଡ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ପନିପରିବା ଚାଷ କରିବାପାଇଁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ । ଯାହାକୁ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ପନିପରିବା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ କ୍ଷତିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଡେଲାୱେର୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମହାକାଶରେ ଚାଷ ହେଉଥିବା ପନିପରିବାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାଲାଡ୍ ଶୀଘ୍ର ଜୀବାଣୁ ଦ୍ଵାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ। ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାଭିଟି ପରିବେଶରେ ସବୁଜ ପତ୍ରର ସାଲାଡ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ।

ISS ରେ ଗତ ତିନିବର୍ଷ ଧରି ମହାକାଶରେ ଚାଷ ହେଉଥିବା ଲେଥୁସ୍ କୁ ସାଲାଡ ଆକାରରେ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଉଛି | ଏହା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ଚାମ୍ବରରେ ଚାଷ କରାଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁଠାରେ ଉଦ୍ଭିଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ପରିବେଶ ଅଛି | ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆଇଏସଏସରେ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ଏବଂ କବକ ଅଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେସବୁକୁ ଖାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିପଦରେ ପଡିପାରେ |

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାଭିଟି ପରିବେଶରେ ବଢୁଥିବା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ସଲମୋନେଲାରୁ ହେଉଥିବା ସଂକ୍ରମଣର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଥାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର କାରଣ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ପେଶ୍ ରେ ପତ୍ରଗୁଡିକ ନିଶ୍ଵାସ ପ୍ରଶ୍ଵାସ ନେବାର ସ୍ଥାନ ଯାହାକୁ ଷ୍ଟୋମୈଟା କୁହାଯାଏ ତାହା ସର୍ବଦା ଖୋଲା ରହିଥାଏ । ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସଂକ୍ରମିତ ଜୀବାଣୁ ସହଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ | ଅନ୍ୟପଟେ ପୃଥିବୀରେ ବଢୁଥିବା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ, ଏହି ଷ୍ଟୋମୈଟା ରାତିରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.