ହୋଣ୍ଡା ଏକ୍ସ-ବ୍ଲେଡ୍ ବିଏସ୬ vs ଟିଭିଏସ୍ ଆପାଚେ ଆରଟିଆର ୧୬୦ ବିଏସ୬, କେଉଁ ଗାଡ଼ି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ହୋଣ୍ଡା ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ହୋଣ୍ଡା ଏକ୍ସ-ବ୍ଲେଡ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ହୋଣ୍ଡା ଏକ୍ସ-ବ୍ଲେଡ୍ ବଜାରରେ ଟିଭିଏସ୍ ଆପାଚେ ୧୬୦ ବିଏସ୬ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବ। ଏଠାରେ ଆମେ ଉଭୟ ବାଇକ୍ ର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ।

ଇଞ୍ଜିନ୍ ଏବଂ ଶକ୍ତି:
ଇଞ୍ଜିନ୍ ଏବଂ ଶକ୍ତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ଟିଭିଏସ୍ ଆପାଚେ ୧୬୦ ବିଏସ୬ ରେ ୧୭୯.୭୭ସିସି ସିଙ୍ଗଲ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ବିଏସ୬ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅଛି ଯାହାକି ୮୦୦୦ ଆରପିଏମ୍ ରେ ୧୫.୨ ପିଏସ ଶକ୍ତି ଏବଂ ୬୫୦୦ ଆରପିଏମ୍ ରେ ୧୩ ଏନଏମ୍ ଟର୍କ ଉତ୍ପାଦନ କରେ।

ଏହି ଇଞ୍ଜିନ୍ ୫-ସ୍ପିଡ୍ ମାନୁଆଲ୍ ଗିଅରବକ୍ସ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ।  ସେହିପରି ଇଞ୍ଜିନ ଏବଂ ଶକ୍ତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ହୋଣ୍ଡା ଏକ୍ସ-ବ୍ଲେଡ୍ ବିଏସ୬ ଏକ ୧୬୦ସିସି ଏକକ ସିଲିଣ୍ଡର ଇଞ୍ଜିନ ଦ୍ୱାରା ଶକ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ଯାହାକି ୮୦୦୦ ଆରପିଏମ୍ ରେ ୧୩.୬୭ହର୍ସ ପାୱାର ର ଶକ୍ତି ଏବଂ ୫୫୦୦ ଆରପିଏମ୍ ରେ ୧୪.୭ ଏନଏମ୍ ଟର୍କ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ।  ଏହି ଇଞ୍ଜିନ୍ ୫-ସ୍ପିଡ୍ ମାନୁଆଲ୍ ଗିଅରବକ୍ସ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ।

ବ୍ରେକିଂ ସିଷ୍ଟମ୍:
ବ୍ରେକିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ଟିଭିଏସ୍ ଆପାଚେ ୧୬୦ ର ଆଗରେ ୨୬୬ ମିଲିମିଟର ଡିସ୍କ ବ୍ରେକ୍ ଏବଂ ପଛରେ ୨୨୦ ମିମି ଡିସ୍କ ବ୍ରେକ୍ ଅଛି। ବ୍ରେକିଂ ସିଷ୍ଟମ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ହୋଣ୍ଡା ଏକ୍ସ-ବ୍ଲେଡର ଆଗରେ ୨୭୬ ମିଲିମିଟର ଡିସ୍କ ବ୍ରେକ୍ ଏବଂ ପଛରେ ୧୩୦ ମିଲିମିଟର ଡ୍ରମ୍ ବ୍ରେକ୍ କିମ୍ବା ପଛରେ ୨୨୦ ମିଲିମିଟର ଡିସ୍କ ବ୍ରେକ୍ ଅଛି।

ସସପେନ୍ସନ୍:
ସସପେନ୍ସନ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ଟିଭିଏସ୍ ଆପାଚେ ଆରଟିଆର ୧୬୦ ବିଏସ୬ କୁ ଆଗ ଏବଂ ପଛରେ ଡୁଆଲ ଶକ୍ ସହିତ ନାଇଟ୍ରକ୍ସ ଦିଆଯାଇଛି। ସେହିପରି ସସପେନ୍ସନ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ହୋଣ୍ଡା ଏକ୍ସ-ବ୍ଲେଡର ସାମ୍ନାରେ ଟେଲିସ୍କୋପିକ୍ ସସପେନ୍ସନ୍ ଏବଂ ପଛରେ ହାଇଡ୍ରୋଲିକ୍ ଟାଇପ୍ ମୋନୋଶକ୍ ସସପେନ୍ସନ୍ ଅଛି।

ଡାଇମେନ୍ସନ:
ଟିଭିଏସ୍ ଆପାଚେ ଆରଟିଆର ୧୬୦ ର ଲମ୍ବ ୨୦୮୫ ମିମି, ମୋଟେଇ ୭୩୦ ମିଲିମିଟର, ଉଚ୍ଚତା ୧୧୦୫ ମିଲିମିଟର, ହ୍ୱିଲ୍ ବେସ୍ ୧୩୦୦ ମିଲିମିଟର, ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ୧୬୫ ମିଲିମିଟର, ଓଜନ ୧୩୯ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ଟ୍ୟାଙ୍କର କ୍ଷମତା ୧୨ ଲିଟର ଜ୍ଝ ସେହିପରି ଡାଇମେନ୍ସନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ହୋଣ୍ଡା ଏକ୍ସ-ବ୍ଲେଡ୍ ଲମ୍ବ ୨୦୧୩ ମିମି, ମୋଟେଇ ୭୮୬ ମିଲିମିଟର, ଉଚ୍ଚତା ୧୧୧୫ ମିଲିମିଟର, ହ୍ୱିଲ୍ ବେସ୍ ୧୩୪୭ ମିଲିମିଟର, ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ୧୬୦ ମିଲିମିଟର, ଓଜନ ୧୪୩-୧୪୪ କିଲୋଗ୍ରାମ, ସିଟ୍ ଲମ୍ବ ୫୮୨ ମିଲିମିଟର, ସିଟ୍ ଉଚ୍ଚତା ୭୯୫ ମିଲିମିଟର ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ଟ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷମତା ହେଉଛି ୧୨ ଲିଟର।

ମୂଲ୍ୟ:
ମୂଲ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ଟିଭିଏସ୍ ଆପାଚେ ଆରଟିଆର ୧୬୦ ବିଏସ୬ ର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଏକ୍ସ-ସୋରୁମ୍ ମୂଲ୍ୟ ୭୯,୭୧୮ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ସେହିପରି ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ହୋଣ୍ଡା ଏକ୍ସ-ବ୍ଲେଡ୍ ବିଏସ୬ ର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଏକ୍ସ-ସୋରୁମ୍ ମୂଲ୍ୟ ୧.୦୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଛି।