Latest Odisha News

BREAKING NEWS

ଚୀନ ଓ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଉଚିତ ଜବାବ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ୨୦୦କିମି ରେଞ୍ଜର ରକେଟ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଧମକକୁ କେବେ ହେଲେ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏମାନେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରନ୍ତି । ସେହି ସମୟରେ, ଚୀନ୍ ହେଉ କିମ୍ବା ପାକିସ୍ତାନ ଉଭୟଙ୍କୁ ଭାରତ ପ୍ରତି ଜବାବ ଦେବାକୁ ଭାରତ କେବେ ହେଲେ ସୁଯୋଗ ହାତଛଡା କରିବ ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ସେନାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ଦିଗରେ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱଦେଶୀ ପିନାକା ସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ଗାଇଡେଡ୍ ରକେଟ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହି ରକେଟଗୁଡିକ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତାରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ହେବ, ଯାହା ପିନାକା ସିଷ୍ଟମର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ । DRDOର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବ । ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମିଳିତ ଭାବେ ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ମଲ୍ଟି ବ୍ୟାରେଲ୍ ରକେଟ୍ ପ୍ରଣାଳୀ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଗୁଡିକର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରାୟ ୧୨୦-୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ସହିତ ଏକ ନୂତନ ରକେଟ୍ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।
ପିନାକା ମଲ୍ଟି-ବ୍ୟାରେଲ୍ ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚର୍ (MBRL) ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରକେଟ୍ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀକୁ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଆଗରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ । ଭାରତୀୟ ସେନା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକଶିତ ପିନାକା ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ରୁଷରୁ ଆଣିଥିବା ରକେଟ୍ ସିଷ୍ଟମକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ହଟାଇବା ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ । ସେନା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଦେଶୀ ପିନାକା MBRLର ଅଧିକ ରେଜିମେଣ୍ଟ ଅଧିଗ୍ରହଣ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି । ଏହା ସହିତ, ପିନାକା ସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ଆର୍ମେନିଆରୁ ଅର୍ଡର ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ।
ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ନୂତନ ରକେଟଗୁଡିକ ଗାଇଡ୍ ହେବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ କରିପାରିବେ । ନିକଟରେ ୨୫୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୬୫୦୦ ଏରିଆ ଡେନିଅଲ୍ ମୁନିସନ୍ (ଏଡିଏମ୍) କିଣିବାକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ DRDO ନିଜେ ବିକଶିତ କରିଛି । ଏହି ରକେଟଗୁଡିକ ଶତ୍ରୁର ସ୍ଥିତିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ସହ ପ୍ରବେଶ ପଥକୁ ନଷ୍ଟ କରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.