Latest Odisha News

ଭାରତ-ମିଆଁମାର ସୀମା ସିଲକୁ ବିରୋଧ କରିବ ମଣିପୁରର ଆଦିବାସୀ ସଂଗଠନ

ଇମ୍ଫାଲ୍: ଭାରତ-ମିଆଁମାର ସୀମାରେ ତାରବାଡ଼ ଘେରାଉ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରିବ ମଣିପୁରର ଚୁରାଚାନ୍ଦପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଆଦିବାସୀ ସଂଗଠନ । ଆଇଟିଏଲଏଫ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତ-ମିଆଁମାର ସୀମାରେ ତାରବାଡ ଏବଂ ମୁକ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନ ଶାସନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରାଯିବ। ଏନେଇ ଶନିବାର ଆଦିବାସୀ ନେତା ଫୋରମ୍ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସହରରେ ଏକ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।
ସୀମାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବିନା ଭିସାରେ ୧୬ କିଲୋମିଟର ଅବାଧରେ ଯାତାୟତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର ଏବଂ ମିଜୋରାମ ମିଆଁମାର ସହିତ ୧,୬୪୩ କିଲୋମିଟରର ସୀମା ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ‘କୁକି ଜୋ’ ଲୋକଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ITLF ମିଜୋରାମ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।
ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ସାମରିକ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ମିଆଁମାରର ୩୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମିଜୋରାମରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ ମଣିପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଜାନୁୟାରୀ ୨୦ରେ ଗୁଆହାଟୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ-ମିଆଁମାର ସୀମାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅବାଧ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରାଯିବ। ଏଥିସହ ଏହାକୁ ତାରବାଡ ଦ୍ୱାରା ବନ୍ଦ କରାଯିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.