Latest Odisha News

ଗବେଷଣାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ପାଇଁ ସୋଆ ପକ୍ଷରୁ ଆଇଏମଜିଇଏକ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ସହ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶିକ୍ଷା ‘ଓ’ ଅନୁସନ୍ଧାନ (ସୋଆ) ଡିମ୍ଡ ଟୁ ବି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଆଇଏମଜିଇଏକ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ଏହି ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏସଓଏର ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ରିସର୍ଚ୍ଚ (ସିବିଆର) ଏବଂ ଆଇଜିଏମଇଏକ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ ସାମିଲ ହେବେ। ଯାହା କି ଇନଫୋସିଟି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ପରିଚାଳିତ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ (ଆର ଆଣ୍ଡ ଡି) ସୁବିଧା ସହିତ ଅନ୍ୟତମ ଅଗ୍ରଣୀ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ।

ଏସ୍ଓଏ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର (ଡ. ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ନନ୍ଦ ଏବଂ ଆଇଏମଜିଇଏକ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଏମଡି ଡ. ସୁଜୟ ସିଂହ ଏହି ବୁଝାମଣାପତ୍ରରେ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି।

ବୁଝାମଣା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଏମଜିଇଏକ୍ସ ଏବଂ ସିଆଇବିଆର ମିଳିତ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ, ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅନୁଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବେ।

ଭାରତରେ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଏବଂ ପଲିକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡିର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ୍ତମ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଆଇଏମଜିଇଏକ୍ସ ଏହାର ନିଦାନ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସମୟ ସମୟରେ ଏସଓଏର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେବ ଏବଂ ସିଆଇବିଆର ଏମଓୟୁ ପାଇଁ ନୋଡାଲ ଏଜେନ୍ସି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।

ଏସ୍ଓଏ ଏବଂ ଆଇଜିଏମଇଏକ୍ସ ମିଳିତ ଭାବେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଉନ୍ନତ ବିଷୟ କିମ୍ବା ବିଷୟ ଏବଂ ଗବେଷଣା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଉପରେ ରିଫ୍ରେସର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ, ଓରିଏଣ୍ଟେସନ୍, ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ଏବଂ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜନ କରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.