Latest Odisha News

ମେ’ ୩୧ରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ କେରଳ ଛୁଇଁବା ସମ୍ଭାବନା: ଆଇଏମଡି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତବର୍ଷ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ମେ’ ୩୧ ତାରିଖରେ କେରଳ ଛୁଇଁବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ବୁଧବାର କହିଛି, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ମେ ୩୧ ତାରିଖରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ। ଯାହା ଭାରତର କୃଷି ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ୪ ମାସର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୃଷ୍ଟିପାତ ସମୟକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବ।

BjdElectrycity

ଆଇଏମଡିର ମହାନିର୍ଦେଶକ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟ କେରଳରେ ମୌସୁମୀ ଆସିବାର ସ୍ୱାଭାବିକ ତାରିଖ ସହିତ ସମାନ। ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ଜୁନ୍ ୧ ରେ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଶୀଘ୍ର ନୁହେଁ। କେରଳରେ ମୌସୁମୀ ଆସିବାର ସ୍ବାଭାବିକ ତାରିଖ ଜୁନ୍ ୧ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ତାରିଖ ପାଖାପାଖି ବୋଲି ଆଇଏମଡି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି।

ଗତ ମାସରେ ଆଇଏମଡି ଜୁନ୍ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ଋତୁରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲା। ଜୁନ୍ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ମାସ କୃଷି ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କାରଣ ଏହି ସମୟ ଖରିଫ ଫସଲ ବୁଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଟେ।

ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ ତୁଳନାରେ ପୂର୍ବ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ତାପମାତ୍ରା ଠାରୁ ଶୀତଳ ତାପମାତ୍ରା ସୂଚାଉଥିବା ସକାରାତ୍ମକ ଭାରତ ମହାସାଗର ଡାଇପୋଲ (ଆଇଓଡି) ସମେତ ପ୍ରଚୁର ବୃଷ୍ଟିପାତ ସମ୍ଭାବନାରେ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ରହିଛି।

ଏହାଦ୍ୱାରା ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇଓଡି ସ୍ଥିତି ‘ନିରପେକ୍ଷ’ ଥିବା ବେଳେ ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ସକାରାତ୍ମକ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.