Latest Odisha News

କରୋନା ମହାମାରୀ ଶେଷ ହୋଇନି, କିନ୍ତୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ  ଟେଡ୍ରସ ଘେବ୍ରେସସ୍ କରୋନା ମହାମାରୀର ଅନ୍ତ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ରଖିଛନ୍ତି। WHO ମୁଖ୍ୟ ଗୁରୁବାର ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ସଭା (ୟୁଏନଜିଏ) କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଶେଷ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ହେତୁ ସଂଖ୍ୟା କମିଛି।

WHO ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀରର ଶେଷ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଆମେ ଏହାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛୁ। କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଏକ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛୁ। ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସାପ୍ତାହିକ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ତିନୋଟି କ୍ୱାର୍ଟରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛନ୍ତି।

WHO ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ବର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା କରୋନା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଏବଂ ମହାମାରୀ ପୂର୍ବରୁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଓ ଜୀବିକା ଯେପରି ଥିଲା ସେହିପରି ସ୍ବାଭାବିକ ମୁହାଁ ହୋଇଛି।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ଆମେ କରୋନା ପାଇଁ ଅଢେଇ ବର୍ଷ ଗୋଟି ଅନ୍ଧକାର ଭିତରେ ଦିନ କାଟିଛୁ । ଏବଂ ଏବେ ଆମେ ସେହି ଅନ୍ଧାରରେ ଆଲୋକ ପକାଇ ଆଗକୁ ବଢିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ । କିନ୍ତୁ ଆଗକୁ ଅନେକ ବାଟ ଯିବାର ଅଛି। ଯଦି ଆମେ ଧ୍ୟାନ ନଦେବା ତାହେଲେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିବା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.