ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖାଲି ହୋଇପାରିବ,SBI ଜାରି କରିଛି ସତର୍କ ସୂଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୋସିଆଲ୍ ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି। ଏହି ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ରେ ଏକ ଛୋଟ ଭୁଲ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏକ ବଡ଼ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ। ଏହି ଆପରେ କଲ୍ କିମ୍ବା ମେସେଜିଂ କରି ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ହଡପ କରିପାରିବେ | କରୋନା ସମୟରେରେ, ଏହିପରି ଅପରାଧ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ |


 

ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ, ବ୍ୟାଙ୍କ କେବେବି ଫୋନରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିବରଣୀ ମାଗିନଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ କଲ୍ କିମ୍ବା ମେସେଜ୍, ଇମେଲ୍ କିମ୍ବା ମେସେଜ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏପରି ସୂଚନା କିଏ ମାଗେ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ | ତୁମକୁ ଠକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଲଟେରୀ ଅଫର କିମ୍ବା ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଗ୍ରାହକ ଉପହାର ଦିଆଯାଇନଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରକାର ଲୋଭ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ |

ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ସାଇବର ଠକ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଭୁଲ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାଏ। ତୁମେ ଭୁଲ କରିବା ମାତ୍ରେ ତୁମର ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଉଡିଯିବ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କେବଳ ନକଲି କଲ୍ କିମ୍ବା ଫରୱାର୍ଡ ବାର୍ତ୍ତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ସାଇବର ଅପରାଧୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଲଟେରୀ ଜିତିବା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଏ ଏବଂ ଲୋଭରେ ଠକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ | ଲୋକଙ୍କୁ ଯେକୌଣସି ଆପ୍ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ବିବରଣୀ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ କୁହାଯାଏ | ଛୋଟ ଭୂଲ ସାଇବର ଅପରାଧିମାନେ ଖାତା ଖାଲି କରିଦେଇଥାନ୍ତି |

ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଜାଲିଆତିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସଚେତନ କରାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।