ଫେସ୍‌ବୁକ୍ ତଥ୍ୟ ଚୋରି ପାଇଁ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକା ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କଲା ସିବିଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଫେସବୁକରୁ ଭାରତୀୟଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯୋଗରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ (ସିବିଆଇ) ବ୍ରିଟିଶ ରାଜନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ସଂସ୍ଥା କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକା (CA) ଏବଂ ଗ୍ଲୋବାଲ ସାଇନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲିମିଟେଡ୍, ବ୍ରିଟେନ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି।

ଅଢେଇ ବର୍ଷର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଏଜେନ୍ସି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେ ୩୩୫ ଉପଭୋକ୍ତା ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୫,୬୨୦୦୦ ଅତିରିକ୍ତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ୩୫୫ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ନେଟୱାର୍କର ଅଂଶ ଥିଲେ ସେମାନେ ବେଆଇନ ଭାବରେ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ।

ସିବିଆଇ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗ୍ଲୋବାଲ ସାଇନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ କୋଗାନ୍ ଏକ ଆପ୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି – “ଏହି ଆଇସୋର୍ଡିଗିଟାଲାଇଫ୍”। ଫେସବୁକର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପଲିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଏକାଡେମିକ୍ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କର କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଆପ୍ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ।

ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ଏହି ଆପ୍ ଫେସବୁକରେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥା ସେମାନଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ନେଟୱାର୍କର ଅତିରିକ୍ତ ଅନଧିକୃତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି।

ଜାନୁଆରୀ ୧୯ ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ସିବିଆଇ ପ୍ରଥମ ସୂଚନା ରିପୋର୍ଟ (ଏଫଆଇଆର) ରେ କୋଗାନଙ୍କୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଅପରାଧିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।