କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ରକ୍ଷା କବଚ ସାଜିବ ମାସ୍କ!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ରକ୍ଷା କବଚ ସାଜିବ ମାସ୍କ। ଏମିତି ଏକ ଦାବି ଆଣିଛନ୍ତି ବେଙ୍ଗଲର ପୁର୍ବ ବର୍ଦ୍ଧମାନ ଜିଲ୍ଲାର ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀ ଦିଗନ୍ତିକା ବୋଷ। କହିଛନ୍ତି ସେ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିବା ମାସ୍କ କରୋନାଭାଇରସକୁ ଦମନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ତାଙ୍କ ମାସ୍କ ମୁମ୍ବାଇର ଗୁଗୁଲର ମ୍ୟୁଜିୟମ୍ ଅଫ୍ ଡିଜାଇନ୍ ଏକ୍ସଲେନ୍ସରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ।

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଦିଗନ୍ତିକା କହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ମାସ୍କରେ ତିନୋଟି ଚାମ୍ବର ଅଛି। ସେଠାରେ ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ଆୟନ ଜେନେରେଟର ଅଛି ଯାହା ବାୟୁରେ ଧୂଳି କଣିକା ଫିଲ୍ଟର୍ କରେ। ଯେତେବେଳେ ଫିଲ୍ଟର ହୋଇଥିବା ବାୟୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଚାମ୍ବର ଦେଇ ପ୍ରବେଶ କରେ, ଏହା ତୃତୀୟ କୋଠରୀରେ ପହଞ୍ଚେ। ଯାହା ଏକ ରାସାୟନିକ ଚାମ୍ବର ଅଟେ ଯେଉଁଥିରେ ସାବୁନ୍ ଏବଂ ଜଳର ମିଶ୍ରଣ ରହିଥାଏ – ଯାହା ସେ ଭୂତାଣୁକୁ ମାରିପାରେ।

ଦିଗନ୍ତିକା କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ସାବୁନ ପାଣି ଭାଇରସ୍‌କୁ ମାରିଦିଏ, ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବାୟୁ ତୃତୀୟ କୋଠରୀରେ ପହଞ୍ଚେ, ସେତେବେଳେ ରାସାୟନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭୂତାଣୁ ମରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ।

ସେହିଭଳି, ଯଦି କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଗତି କରିବେ ଏବଂ ଏହାଦ୍ବାରା ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଦିଗନ୍ତିକା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମାସ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ନିକଟକୁ ଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା କୋଭିଡ-୧୯ ବିସ୍ତାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହୋଇପାରେ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ସେ ମାସ୍କ ତିଆରି କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ପ୍ରଥମ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ମାସ୍କ ତିଆରି କରିଥିଲି। ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଏହିପରି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲି।”