Latest Odisha News

କଲେଜିୟମ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ମାନିବାକୁ ହେବ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୁଣି ଥରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତି ନେଇ କଲେଜିୟମ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିବା ନାମ ଉପରେ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ ନେଇଥିବାରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସରକାର କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ ନିଅନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟିକ ଆଦେଶ ପାରିତ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ। କଲେଜୟିମ ନ୍ୟାୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୂଳ ଦଣ୍ଡ। ଏହାକୁ ମାନିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି।

ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୟ କିଶନ କୌଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ଏହି ବେଞ୍ଚ ବିଚାରପତିଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶୁଣାଣି କରି ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସରକାର ଫାଇଲ ଗୁଡିକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେବାରେ ବିଳମ୍ବ କରିବା ପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଜଷ୍ଟିସ୍ କୌଲ୍ କହିଛନ୍ତି, “କିଛି ନାମ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଅନୁମତି ଅପେକ୍ଷାରେ ପଡ଼ି ରହିଛି। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ? ବିଚାରପତି ହେବାକୁ ରାଜି ହେବା ପାଇଁ ଭଲ ଓକିଲ ପାଇବା ସହଜ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ମୋହର ମାରୁନାହାନ୍ତି।

କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି କାରଣ ନକହି କାହାର ନାମକୁ ସରକାର ଅଟକାଇବା ଭୁଲ ଅଟେ। ସରକାର ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ନାମ ଚୟନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ, ବରିଷ୍ଠତା କ୍ରମାନ୍ବୟରେ ଅଡୁଆ ହୋଇପାରେ। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ଆର ଭେଙ୍କଟାରାମଣି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ପରେ ସେ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବାକୁ ଥିବା ଫାଇଲଗୁଡିକର ଜବାବ ଦେବେ। ଏହା ଉପରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି 8 ଡିସେମ୍ବର ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ବିକାଶ ସିଂ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବମାନନା ନୋଟିସ ଜାରି କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ କିରଣ ରିଜିଜୁ ଟାଇମ୍ସ ନାଓ ଗ୍ଲୋବାଲ କନକ୍ଲେଭରେ କହିଥିଲେ, “କଲେଜିୟମ ସିଷ୍ଟମ କହିପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ସରକାର ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ପଠାଯାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାମକୁ ତୁରନ୍ତ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଏପରି ହୁଏ, ତେବେ ସେମାନେ ନିଜେ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି କରିବା ଉଚିତ।”

ଜଷ୍ଟିସ କୌଲ କହିଛନ୍ତି, “ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି। ଏଭଳି ହେବାର ଗୋଟିଏ ସୁଦୂର ପ୍ରଭାବ ରହିଛି।” ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଓକିଲ ବିକାଶ ସିଂ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଚାରପତିମାନେ ଏଥିରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ବିବୃତ୍ତିକୁ ଗୁରୁତ୍ୱର ସହ ନେଇ ନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ବଡ ପଦବୀରେ ବସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି। ସେ ଏପରି ବିବୃତ୍ତି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।”

ବିଚାରପତିମାନେ କହିଛନ୍ତି, ବୋଧହୁଏ ସରକାର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ NJAC ସାମ୍ବିଧାନିକ ଟେଷ୍ଟରେ ପାରିତ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ତଦନ୍ତ ପରେ ନାମଗୁଡିକ କଲେଜିୟମ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥାଏ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି ସରକାର ଅନୁମୋଦନ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଏହା ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଫାଇଲ ଗୁଡିକ ମାସେ ଧରି ଅଟକି ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.