କରୋନା ଭାଇରସ୍: ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଗ୍ୟାଜେଟରୁ ମଧ୍ୟ ବିସ୍ତାର ହୁଏ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ଉପାୟ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: COVID-19 (Coronavirus Disease 2019) ର ମାମଲା ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଯଦି କିଛି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଏ, ଏହା ବହୁ ପରିମାଣରେ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରେ | ଲୋକମାନେ ଏହି କରୋନା ଜୀବାଣୁରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର, ମାଷ୍ଟର ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଗ୍ୟାଜେଟ୍ କୁ କିପରି ସଫା ରଖିବା ସେ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବୁ, ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି |

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭାବନ୍ତି ଯେ କେବଳ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ପୋଛିବା ଦ୍ୱାରା ଫୋନ୍ ସଫା ହୋଇଯିବ କିନ୍ତୁ ଏହି ପଦ୍ଧତି କେବେହେଲେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନକୁ କରୋନାଭାଇରସରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଫୋନକୁ କିପରି ସଫା ରଖାଯାଇପାରିବ |

ଆଲକୋହଲ୍ ରେ ପୋଛିବା:

ଯଦି ଆପଣ ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନ୍ତିତ ତେବେ ଆପଣ ଆଇସୋପ୍ରୋପିଲ୍ ଆଲକୋହଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ଡିଷ୍ଟିଲ୍ ୱାଟର ଦୁଇ ଭାଗ ଏବଂ ଆଇସୋପ୍ରୋପିଲ୍ ଆଲକୋହଲର ଏକ ଅଂଶ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, ମାଇକ୍ରୋଫାଇବର କପଡା ଉପରେ ମିଶ୍ରଣ କୁ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ, ତୁରନ୍ତ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ଏକ ଶୁଖିଲା କପଡା ସହିତ ଫୋନକୁ ପୋଛି ଦିଅ ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଟର୍ନ୍ ଅନ୍ କର | ଆପଣ ସ୍ଥାନୀୟ ଫାର୍ମାସିରୁ ମଦ୍ୟପାନ ପୋଛା କପଡା କିମ୍ବା ଲେନ୍ସ ପୋଛା କପଡା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

ଏକ UV ଲାଇଟ୍ ସାନିଟାଇଜର ପାଇବା:

ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ତରଳ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ଫୋନରେ ଜୀବାଣୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ UV-C ଲାଇଟ୍ ସାନିଟାଇଜର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହି ପଦ୍ଧତି ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଅଟେ |

ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ କଭର ମଧ୍ୟ ସଫା କରନ୍ତୁ:

ଆପଣଙ୍କର କଭର ମଇଳା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସଫା କରି କିଛି ଲାଭକରିବ ନାହିଁ | ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସଫା କରିବାବେଳେ କଭର ସଫା କରିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ / ସିଲିକନ୍ କେସ୍ ଅଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ସାବୁନ୍ ପାଣି ଦ୍ରବଣରେ ଗୋଳାନ୍ତୁ ଏବଂ ପରେ ଏହାକୁ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଯଦି ଏକ ଚମଡ଼ା ମାମଲା ଅଛି, ଆପଣ ମାଇକ୍ରୋଫାଇବର କପଡ଼ାରେ ଏକ ସାବୁନ ଜଳ ସମାଧାନ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଏହାକୁ ପୋଛି ପାରିବେ |