Latest Odisha News

କେବଳ ଭାରତ ନୁହଁ, ଏହି ସବୁ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଖେଳାଯାଇଥାଏ ହୋଲି…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ହୋଲି ପର୍ବ ହେଉଛି ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସର ପର୍ବ । ଏହି ପର୍ବ ଜୀବନରେ ରଙ୍ଗୀନ ସୁଖ ସହିତ ଯୋଡିଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସମ୍ପର୍କରେ ମଧୁରତା ବଢାଇବାରେ ଏହି ପର୍ବର ମଧ୍ୟ ମହତ୍ବ ରହିଛି । ତେଣୁ, ହୋଲି ପର୍ବକୁ ନେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗରେ ସୁଖ ଏବଂ ଉତ୍ସାହ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ହୋଲିର ପର୍ବ କେବଳ ଭାରତରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ, ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ବଡ଼ ଉତ୍ସବ ସହକାରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ଏଠାରେ ଏପରି କିଛି ଦେଶର ତାଲିକା ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ହୋଲିର ପର୍ବ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ରଙ୍ଗ ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଫାଲଗୁନ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ହୋଲି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଫାଲଗୁନ୍ ମାସ ହେଉଛି ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରର ଦ୍ୱାଦଶ ମାସ । ଏହି ମାସ ସାଧାରଣତଃ ଉଂରାଜୀ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ହିସାବରେ ଫେବୃଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ପଡେ । ହୋଲିର ତାରିଖ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଦଳିଥାଏ । ଚଳିତବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୨୦୨୪ ରେ, ହୋଲି ପାଳନ କରାଯିବ । ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ହୋଲି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ । ପ୍ରଥମ ଦିନକୁ ହୋଲିକା ଦହନ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନକୁ ରଙ୍ଗ ସହିତ ପାଳନ କରାଯିବ ଯାହାକୁ ହୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସବୁ ଦେଶରେ ହୋଳି ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ-

ନେପାଳ: ନେପାଳରେ ହୋଲି ପର୍ବ ବହୁତ ଧୁମଧାମ ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏଠାରେ ହୋଲି ଫଗୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ରଙ୍ଗରେ ଭର୍ତ୍ତି ବେଲୁନ୍ ଫିଙ୍ଗନ୍ତି ।

ବାଂଲାଦେଶ: ହୋଲି ବାଂଲାଦେଶରେ “ଦୋଲ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା” ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପର ଉପରେ ରଙ୍ଗ ପକାନ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ହୋଲି ପାଳନ କରନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନ: ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ହୋଲିର ପର୍ବ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ରଙ୍ଗୀନତା ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ । ବିଶେଷ କରି କରାଚି ଏବଂ ଲାହୋରରେ ହୋଲିକୁ ବଡ଼ ଧୁମଧାମ ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ଫିଜି: ଫିଜିରେ ମଧ୍ୟ ହୋଲିର ପର୍ବ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଉଦ୍ଦିପନା ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ରଙ୍ଗରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଣି ବେଲୁନ୍ ପରସ୍ପରକୁ ମଧ୍ୟ ପକାଇ ହୋଲି ଖେଳିଥାନ୍ତି ।

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ: ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ମଧ୍ୟ ହୋଲିର ପର୍ବ “ପ୍ରୋହୌଂ” ନାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ରଙ୍ଗ ସହିତ ନାଚନ୍ତି ଏବଂ ପରସ୍ପର ଉପରେ ଅବିର ପକାନ୍ତି ।

ଆଫ୍ରିକା: କେତେକ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ହୋଲି ପାଳନ କରାଯାଏ । ବିଶେଷକରି ମରିସସ୍, ମୋଜାମ୍ବିକ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲୋକମାନେ ହୋଲି ପାଳନ କରନ୍ତି ।

ଆମେରିକା: ହୋଲି କେତେକ ଆମେରିକୀୟ ସହରରେ ବିଶେଷ କରି ଭାରତୀୟ ଏବଂ ନୃତ୍ୟ ସମୂହ ଦ୍ୱାରା ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ୟୁରୋପ: ହୋଲି କେତେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ, ବିଶେଷକରି ବ୍ରିଟେନରେ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ହୋଲି ଖେଳରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ।

ଏହି ଦେଶଗୁଡିକରେ, ହୋଲି ପର୍ବ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁଯାୟୀ ମହା ଆଡମ୍ବର ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.