Latest Odisha News

BREAKING NEWS

ହାତରୁ ‘ଘଡ଼ି’ ଗଲାପରେ ଦଳ ପାଇଁ ନୂଆ ନାଁ ଓ ଚିହ୍ନର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲେ ଶରଦ ପାୱାର, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନାଁ ଓ ଚିହ୍ନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା। ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଅସଲି ଏନସିପି ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଶରଦଙ୍କ ହାତରୁ ଏନସିପି ତାଙ୍କ ଦଳ କରିବାର ଅଧିକାର ଚାଲିଯାଇଛି। ଫଳରେ ଶରଦ ପାୱାର ତାଙ୍କ ନୂଆ ଦଳ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଶରଦ ପାୱାର ତିନୋଟି ନାଁର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିବା ନାଁ ଅନୁଯାୟୀ ଶରଦ ପାୱାର କଂଗ୍ରେସ, ଏମଆଇ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ ଓ ଶରଦ ସ୍ୱାଭିମାନୀ। ସେହିପରି ଚା କପ, ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖି ଓ ଉଦୟଗାମୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ଶରଦ ପାୱାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମଙ୍ଗଳବାର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦଳକୁ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କ ଦଳ ହେଉଛି ‘ପ୍ରକୃତ ଏନସିପି’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ପୱାରଙ୍କ ଦଳକୁ ଏହାର ରାଜନୈତିକ ଗଠନ ପାଇଁ ନୂତନ ନାମ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଅଜିତ ପାୱାର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏନସିପିର ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନ ‘ଘଣ୍ଟା’କୁ ସ୍ୱିକୃତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ୱିକାର କରିଥିବା ବେଳେ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଜବାବରେ ଶରଦଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ‘ଗଣତନ୍ତ୍ରର ହତ୍ୟା’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଶରଦ ପାୱାର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନସିପି ଦଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଲଜ୍ଜିତ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଅଜିତ ପାୱାର ତାଙ୍କ ମାମୁଁ ତଥା ଦଳର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପ ନେତା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଅହୱାଦ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଘଟିବ ବୋଲି ଆମକୁ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ରହିଥିଲା। ଆଜି ସେ (ଅଜିତ ପାୱାର) ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପଛରେ କେବଳ ଅଜିତ ପାୱାର ଅଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କେବଳ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଲଜ୍ଜିତ ହୋଇଛି। ଶରଦ ପାୱାର ଏକ ନିଆଁଗୁଳା। ସେ ପାଉଁଶରୁ ପୁଣି ଉଠିବ। ଆମର ଅଛି ଶକ୍ତି ଅଛି କାରଣ ଆମ ନିକଟରେ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ଭଳି ନେତା ରହିଛନ୍ତି। ଆମେ ଏହି ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯିବୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନସିପି ଦଳ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ସଚେତନତା ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଯେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସେମାନଙ୍କ ଦଳକୁ ‘ପ୍ରକୃତ ଏନସିପି’ ଘୋଷଣା କରିବା ନେଇ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ଅଜିତ ପାୱାର ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଅଧିକାଂଶ ଏନସିପି ବିଧାୟକଙ୍କ ପକ୍ଷ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବିଜେପି-ଶିବସେନା ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.