Latest Odisha News

ଅସ୍ମିତାର କଥା କହି ରାସେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ବିଜେଡିରୁ ଇସ୍ତଫା, କାହାକୁ ମାରିଲେ ତୀର?

ରାଜନୀତିରେ ଏଂଟ୍ରି ବେଳେ ହୁଏ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଓ୍ବେଲକମ୍। କିନ୍ତୁ ବିଦାୟୀ ଯେ କିଭଳି ରହିବ ତାହା କହିବା ମୁସକିଲ। ଏକଥା ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟିକା ରାସେଶ୍ବରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସେ ପେଶାରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଥିବାରୁ ବେଶ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ସମ୍ବଲପୁରରେ। ବିଜେଡି ଟିକେଟ୍ ପାଇ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ହାରିଲା ପରେ ଦଳରେ ଆଉ ସେ ଯଶ କି ପତିଆରା ରହିଲା ନାହିଁ । ଶେଷରେ ଆଜି ଦଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସମ୍ବଲପୁର: ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ (ବିଜେଡି) ସହ ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କରି ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ରାସେଶ୍ବରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ସମ୍ବଲପୁର ପାଇଁ ରୋହିତ ପୂଜାରୀଙ୍କୁ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବା ପରେ ରାସେଶ୍ୱରୀ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ଦାଖଲ ପଠାଇଛନ୍ତି।

ନିଜ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ରରେ ରାସେଶ୍ୱରୀ ସମ୍ବଲପୁରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ନିଜ ସ୍ୱାଭିମାନକୁ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାର କାରଣ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଏପରି କହି ପରୋକ୍ଷରେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ରାସେଶ୍ବରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସମାଲୋଚନା କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ରାସେଶ୍ବରୀ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ୨୦୧୪ରୁ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଧାୟକ ଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବଦାନ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ପଦରେ ନ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ ରହିଥିଲେ। ରାସେଶ୍ୱରୀ ଦଳର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ସାମାନ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବରୁ ଦଳ ଦ୍ୱାରା କମ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ସମ୍ବଲପୁରର ମହତ୍ତ୍ୱ ଓ ଏହାର ମାନ୍ୟତା ଦ୍ବିତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଭଳି ହୋଇଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ଦକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବେଳେ ବାହାରୁ ନେତା ଆମଦାନୀ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ରାସେଶ୍ୱରୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ବିଜେଡି ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି, କାରଣ ତାଙ୍କ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସମର୍ଥକ ମଧ୍ୟ ଦଳରୁ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବନ୍ଦ କରି ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ରାସେଶ୍ୱରୀ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସମ୍ବଲପୁର ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଏବେର ଯାଜପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯିଏକି ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାର ବଡ ଚେହେରା। ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହିପରି ଜଣେ ନେତାଙ୍କୁ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବା ପରେ ଅନେକ ସମାଲୋଚନା ହେଉଛି। କାରଣ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅସ୍ମିତା ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଗୁରୁତ୍ବ ବହନ କରେ। ସେହିପରି ନିକଟରେ ସମ୍ବଲପୁର ଆସନ ପାଇଁ ରୋହିତ ପୂଜାରୀ(ଏବେର ରେଢାଖୋଲ ବିଧାୟକ)ଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବା ପରେ ଏବେର ସମ୍ବଲପୁର ବିଧାୟକ କଥା ବିଜେପି ନେତା ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର କହିଥିଲେ, ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ସମ୍ବଲପୁର ପାଇଁ ଅପମାନ।

ଏବେ ରାସେଶ୍ବର ରାଜନୀତିରୁ ସନ୍ୟାସ ନେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଘୋଷଣା କଲେ ମଧ୍ୟ ଯେଉଁ ଅସ୍ମିତାର କାର୍ଡ ଖେଳିଛନ୍ତି ତାକୁ ନେଇ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରଭାବିତ ହେବନି ତ?

Leave A Reply

Your email address will not be published.