Latest Odisha News

ମିଛ ମାମଲାରେ ଫସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଉ: ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ମନାକଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ମିଥ୍ୟା ମାମଲାରେ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ଏ ଦିଗରେ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରିବେ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ବିଜେପି ନେତା କପିଲ ମିଶ୍ର ଏବଂ ଓକିଲ ଅଶ୍ୱିନୀ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ଆବେଦନରେ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲରେ ଥିବା ୟୁପି ବିଷ୍ଣୁ ତିୱାରୀଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା।

ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଆଇନ ଆୟୋଗର ୨୭୭ ତମ ରିପୋର୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୮ରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଯେଉଁମାନେ ମିଥ୍ୟା ମାମଲାରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଜହାବ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଇନ ନେଇ ରିପୋର୍ଟରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମତାମତ ଲୋଡାଯାଇଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୬ ଟି ରାଜ୍ୟ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମଗ୍ର ମାମଲା ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ଏହାକୁ ଜଟିଳ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି।

ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ବିଜୟ ହାନସରିଆ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ହାଜର ହୋଇ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରେ ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଜଟିଳ କରିବ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ବିଚାରପତିମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମିଥ୍ୟା ମାମଲା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମାଗିପାରିବେ।

ବେଞ୍ଚ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଯଦି ତଳ କୋର୍ଟ କାହାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରନ୍ତି, ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ହାଇକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ସମାନ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହେବା ପରେ କିପରି କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଇପାରିବ?

ବିଚାରପତିମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରମାଣ ଅଭାବରୁ ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାମଲାରେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହେବାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ମାମଲାଟି ମିଥ୍ୟା ଥିଲା। ବିଜୟ ହାନସରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥର ବିଷୟ ଯାହା ସାରା ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥର ବିଷୟ। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହା ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.