Latest Odisha News

ଆଦିବାସୀ ଏମିତିକା ନାଚି ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ଯେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବି ଶୁଣିଲେ! ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ମାମଲା

କେନ୍ଦୁଝର: ସାଧାରଣତଃ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଖୁସି ଜାହିର କରିବାକୁ ଯାଇ ଆତ୍ମବିଭୋର ହୋଇ ନାଚି ପକାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି କ’ଣ ହେଲା ଯେ ଲୋକେ ନାଚି ନାଚି ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି? ହଁ ତାପୁଣି କେନ୍ଦୁଝରରେ। କିନ୍ତୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଲା ଯେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହି ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଚିନ୍ତାଜନକ । ଖଣି ଖାଦାନରେ ଭରପୁର ତଥା ଅନ୍ୟତମ ଧନୀ ଜିଲ୍ଲା ଭାବେ ପରିଗଣିତ ଏହି ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକେ ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ନଥିବା କହି ପ୍ରତିବାଦ କରିବାକୁ ଯାଇ ନାଚିଛନ୍ତି। ଆଉ ଏହି ନିଆରା ପ୍ରତିବାଦକୁ ନେଇ ଏବେ ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି।

କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକର ଜୁଆଙ୍ଗ ଆଦିବାସୀମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଦିଗରେ ପ୍ରଶାସନର ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶର ଅଭାବ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି। ହେଲେ ଏହାକୁ ପ୍ରଶାସନ ନଜରକୁ ଆଣିବାକୁ ଯାଇ ନାଚି ନାଚି ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି।

ଗୋଡିନର୍ଦା ଗ୍ରାମର ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଜୁଆଙ୍ଗ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନେ ନିଜ ଦେଶ ଜୁଆଙ୍ଗ ଭାଷାରେ ପାରମ୍ପରିକ ଗୀତ ଏବଂ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ପାରମ୍ପରିକ ‘ଚାଙ୍ଗୁ’ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର ବଜାଥିଲେ। ନିଜ ପ୍ରଦର୍ଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନେ ନିଜ ଗାଁରେ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ର ଅଭାବ କୁ ନେଇ ନିଜର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ଜୁଆଙ୍ଗ ଆଦିବାସୀମାନେ ବିକାଶ ଅଭାବରୁ ସେମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଅନେକ ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ପ୍ରତିବାଦ କରି ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଗାଁ ଗୋଡିନର୍ଦାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପକ୍କା ରାସ୍ତା ନାହିଁ, ଯାହା ଫଳରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ଓ ସୁବିଧା ପାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ୁଛି। ଜରୁରୀ କାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଜରୁରୀ କାଳୀନ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ରୋଗୀ ଓ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତର ପରିଣାମ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ବୋଲି ସେମାନେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଆଦିବାସୀ ଗାଁ ପାଇଁ ବିଜୁଳି ଏକ ଦୂର ସ୍ୱପ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଆହୁରି କଷ୍ଟ ଦେଉଛି।

ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନକୁ ବାରମ୍ବାର ନିବେଦନ ସତ୍ତ୍ୱେ କୌଣସି ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଜୁଆଙ୍ଗ ଆଦିବାସୀମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅବହେଳା ଓ ଅବହେଳା ଅନୁଭବ କରିବାରୁ ସେମାନେ ମାମଲାକୁ ନିଜ ହାତକୁ ନେଇ ଏହି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିବା ପରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଆଶିଷ ଠାକରେ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତାର ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ସଡ଼କ ଯୋଗାଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। ଆଦିବାସୀ ଗାଁକୁ ବିଜୁଳି ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନଧାରଣମାନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ସତ୍ତ୍ୱେ ଜୁଆଙ୍ଗ ଆଦିବାସୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ ଶେଷ ହୋଇନଥିବା କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥାୟୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ସେମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି । ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କଲ୍ୟାଣକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ଦିଗରେ ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.