ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ରେ ଆରମ୍ଭ କଲା ଅନଲାଇନ ଫାର୍ମାସି

ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ : ଆମାଜନ ଭାରତର ଦକ୍ଷିଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଏକ ଅନଲାଇନ ଫାର୍ମାସି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କମ୍ପାନୀ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଓଭର-ଦ କାଉଣ୍ଟର ଏବଂ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ ଆଧାରିତ ଔଷଧ ପାଇଁ ଅର୍ଡର ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । (ଭାରତରେ, ଆଣ୍ଟିବାଟିକ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଔଷଧ ପ୍ରାୟତଃ ଔଷଧ ଗୁଡ଼ିକ ରେ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ ବିନା ଔଷଧ କିଣି ପାରିବ। ଆମାଜନ ଔଷଧ ବିକିବା ରେ ପାରମ୍ପରିକ ହର୍ବାଲ ଔଷଧ ଓ କିଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକରଣ ଯଥା ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ମିଟର, ନେବୁଲିଜର ଏବଂ ହେଣ୍ଡହେଲ୍ ମାସେଜର ବିକ୍ରୟ କରୁଛନ୍ତି ।ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ, ଆମାଜନର ଜଣେ ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ, କାରଣ ଏହା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଘରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଏହା ହେଉଛି ଭାରତରେ ଔଷଧର ଅନଲାଇନ ବିକ୍ରୟ, ଯାହା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ନିୟମ ନାହିଁ, ଆମାଜନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ । ଭାରତରେ ଆମାଜନ ପ୍ଳିପକାର୍ଟ  ସହ କଡା ମୁକାବିଲା କରୁଛି । ଆମାଜନର ଦୋକାନ ବ୍ୟବସାୟ ନୂଆ ନୁହେଁ, କମ୍ପାନୀ ଗତ ବର୍ଷଗୁଡ଼ିକରେ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି । ଏହା ୨୦୧୮ ରେ ପ୍ରାୟ ୧ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ଅନଲାଇନ ଫାର୍ମାସି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ପିଲପ୍ୟାକ୍ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିଛି ।ଏହି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଗୁଡ଼ିକ, ଯେକୌଣସି ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ପରି, ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ବଜାର ଅଂଶବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ରୟ ରେ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି । ଆମାଜନ କହିଲେ ଯେ ଏହା ସମସ୍ତ ଆଦେଶରେ ୨୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି ମଧ୍ୟ ଦେଉଛି ।ଗତ ମାସରେ ଆମାଜନ ଭାରତରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ୟୋଗର ବିସ୍ତାର  କରିଛି। ଏହା ମେ ରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର ର କିଛି ଭାଗରେ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ଏକ ମାସ ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମଦ ବିକ୍ରୟ ଓ ବିତରଣ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇଛି ।