Latest Odisha News

BREAKING NEWS

ଏଣିକି ୫ ଦିନ ଖୋଲା ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ !, ଦେଖିନିଅନ୍ତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସର ଛୁଟି ତାଲିକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସିଛି। ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ସପ୍ତାହରେ ମାତ୍ର ୫ ଦିନ ଖୋଲା ରହିବ।ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ୟୁନିଅନର ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫୋରମ୍ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପାଞ୍ଚ ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମୋଟ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ କୌଣସି ହ୍ରାସ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫୋରମ୍ ଅଫ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ୟୁନିଅନ୍ସ ସେମାନଙ୍କ ଦାବିର ଅନୁକୂଳ ବିଚାର ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କ ୟୁନିଅନ୍ ଏବଂ ଆଇବିଏ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ଦ୍ୱାରା ସୁଗମ ହୋଇଥିବା ବୁଝାମଣାର ଠିକ୍ ସମୟରେ ସେମାନେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ୨୦୨୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଛୁଟି ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ପରି, ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ପାଖାପାଖି ୧୪ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି। ଏଠାରେ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଆରବିଆଇ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟି ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଘଟୁଥିବା ଅନେକ ପର୍ବର ଛୁଟି ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାରର ଛୁଟି ମଧ୍ୟ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ରହିଛି, ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଛୁଟିଦିନର ତାଲିକା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କେବେ ବନ୍ଦ ରହିବ ତାହା ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଅଟେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ।

ଆରବିଆଇର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକରେ ଅନେକ ଛୁଟିଦିନ ଅଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେବେ କେବେ ରହିବ ଛୁଟି…

ତାଲିକା ଉପରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ
ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ଅର୍ଥାତ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଚାପଚର କୁଟ୍ ପାଇଁ ମିଜୋରାମରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ ରବିବାର ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟି ରହିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ତାରିଖରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶନିବାର ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ। ୧୦, ୧୭ ଓ ୩୧ ତାରିଖରେ ରବିବାର ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଦେଶସାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ। ୨୩ ତାରିଖରେ ତମାମ ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶନିବାର ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ସେହିପରି ୮ ତାରିଖରେ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ତ୍ରିପୁରା, ମିଜୋରାମ, ସିକ୍କିମ, ଆସାମ, ମଣିପୁର, ଇଟାନଗର, ରାଜସ୍ଥାନ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଗୋଆ, ବିହାର ଓ ମେଘାଳୟକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିବ। ୨୨ ତାରିଖରେ ବିହାର ଦିବସ ପାଇଁ ବିହାରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ। ୨୫ ତାରିଖରେ ହୋଲି, ଧୁଲେଟି, ଡୋଲ ଯାତ୍ରା, ଧୁଲାଣ୍ଡି ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ। ୨୬ ତାରିଖରେ ୟାଓସାଂଗ/ହୋଲି ୟାଓସାଂଗ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ। ୨୭ ତାରିଖରେ ହୋଲି ପାଇଁ ବିହାରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ। ୨୯ ତାରିଖରେ ଗୁଡ଼୍ ଫ୍ରାଇଡେ ପାଇଁ ତ୍ରିପୁରା, ଆସାମ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଓ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉ କି, ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟି ରହିଲେ ମଧ୍ଯ ଏଟିଏମ୍ ଓ ଅନଲାଇନରେ ଗ୍ରାହକ ନେଣଦେଣ କରିପାରିବେ । ସେହିଭଳି ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସେୟାର ବଜାର ୯ ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.