Latest Odisha News

BREAKING NEWS

୭୭ତମ କାନ୍ସ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବରେ ଉଦଘାଟିତ ହେଲା ଭାରତ ମଣ୍ଡପ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଚାଲିଥିବା ୭୭ତମ କାନ୍ସ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବରେ ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଛି ଭାରତ ମଣ୍ଡପମ୍‌ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କାନ୍ସ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏହି ମଣ୍ଡପ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥର ମଧ୍ୟ ଭାରତର ନୋଡାଲ ଏଜେନ୍ସି ଭାବରେ ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ନିଗମ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଫିକି ନେତୃତ୍ୱରେ ଦେଶ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଏହାର ସମୃଦ୍ଧ ସିନେମା ଐତିହ୍ୟକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବା ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତ ସହିତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ନିରନ୍ତର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧତାକୁ ଏହି ମଣ୍ଡପ ଚିହ୍ନିତ କରେ ।

BjdElectrycity

ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ ଜାଜୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଶ୍ରୀ ଜାଭେଦ ଅଶରଫଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ମଣ୍ଡପର ଭବ୍ୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି, ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଜଗତର ନେତୃବୃନ୍ଦ ଏକାଠି ହୋଇ ଭାରତୀୟ ସିନେମାର ସାରମର୍ମକୁ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ନେସନାଲ ଫିଲ୍ମ ଆଣ୍ଡ ଭିଡିଓ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଥୋଲୋଆନା ରୋଜ ନଚେକେ, ଫିଲ୍ମ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କ୍ରିଷ୍ଟିଆନ ଜେଉନ, କାନ୍ସ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବର ଡେପୁଟି ଜେନେରାଲ ଡେଲିଗେଟ ଓ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ରିଚି ମେହେଟ୍ଟା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଗୋଆ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଳି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ କାନ୍ସ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବଜାରରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସୁଟିଂ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସ୍ଥାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରଯୋଜକ ଓ ପ୍ରଯୋଜନା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ସୁଟିଂ ପାଇଁ ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତର ଫିଲ୍ମ ଫେସିଲିଟେସନ୍ ଅଫିସ୍ ସହ ଭାଗିଦାରୀ ଜରିଆରେ ଭାରତରେ ସୁଟିଂ ହୋଇଥିବା ୩ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମହୋତ୍ସବରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ କାନ୍ସ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବଜାରରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛି ଏବଂ ‘ହେଭେନ୍ ଅନ୍ ଆର୍ଥ’ ବା ପୃଥିବୀରେ ସ୍ୱର୍ଗ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ସିନେମା ସୁଟିଂ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରଯୋଜନା କମ୍ପାନିମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ନୀତି ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପୁରୁଣା ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅନେକ ଅଂଶୀଦାରଙ୍କ ସହ ବୈଠକ ମାଧ୍ୟମରେ ମିଳିଥିବା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଉତ୍ସାହଜନକ ରହିଛି ବୋଲି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ବୁଥ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.