ଗୁରୁତର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ ନେଇ ବିବିସି ୱାର୍ଲ୍ଡ ନ୍ୟୁଜ୍ ପ୍ରସାରଣକୁ ଦେଶରେ ନିଷେଧ କରିଛି ଚୀନ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟେଲିଭିଜନ୍ ଏବଂ ରେଡିଓ ନିୟାମକ ରିପୋର୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଗୁରୁତର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ବିବିସି ୱାର୍ଲ୍ଡ ନ୍ୟୁଜ୍ ପ୍ରସାରଣକୁ ଦେଶ ଉପରେ ବାରଣ କରିଛି।

ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ଚାଇନାର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ରଡକାଷ୍ଟର ଚାଇନା ଗ୍ଲୋବାଲ ଟେଲିଭିଜନ ନେଟୱାର୍କର (CGTN) ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାର ଏକ ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ମାରାତ୍ମକ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ତଥା ବିଶ୍ରାମକାରୀ ଜିନଜିଆଙ୍ଗ୍ ପ୍ରଦେଶରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଉଇଗୁରୁଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ନିର୍ଯାତନା ସମ୍ପର୍କରେ ଚୀନ୍ ବିବିସିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି ଏବଂ ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରସାରଣକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ବିରୋଧ କରିଛି।

ଚାଇନାର ନିୟାମକ, ନ୍ୟାସନାଲ ରେଡିଓ ଏବଂ ଟେଲିଭିଜନ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ (NRTA) ଗୁରୁତର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ବିବିସି ୱାର୍ଲ୍ଡ ନ୍ୟୁଜକୁ ଦେଶରେ ନ‌ିଷେଧ କରିବା ନେଇ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଘୋଷଣା କରିଛି।

NRTA କହିଛି ଯେ ବିବିସି ୱାର୍ଲ୍ଡ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏହାର ଚୀନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରିପୋର୍ଟରେ ରେଡିଓ ଏବଂ ଟେଲିଭିଜନ୍ ପରିଚାଳନା ତଥା ବିଦେଶୀ ଉପଗ୍ରହ ଟେଲିଭିଜନ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ପରିଚାଳନା ଉପରେ ନିୟମକୁ ଗୁରୁତର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି।

NRTA ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଚ୍ୟାନେଲ ବିଦେଶରେ ଚ୍ୟାନେଲ ଭାବରେ ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ବିବିସି ୱାର୍ଲ୍ଡ ନ୍ୟୁଜକୁ ଚୀନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ସେବା ଜାରି ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିସିସିଆଇର ଆଉ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରସାରଣ ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ।

ବିବିସି ୱାର୍ଲ୍ଡ ନ୍ୟୁଜ୍ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ନିଷେଧାଦେଶ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଜନବହୁଳ ଦେଶରେ କେତେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।